Русия забрани на инвеститори от т.нар. "враждебни" държави, тоест държавите от ЕС, САЩ, Канада, Япония и други, да продават дялове в енергийни проекти и банки до края на годината, пише Ройтерс. Тези държави наложиха редица санкции срещу Москва от началото на войната в Украйна. В резултат много западни инвеститори напуснаха руския пазар.
Сега Москва се опитва да ограничи изтичането на капитали, коментират анализатори. В някои случаи (например за проекта "Сахалин 2") руската държава дори директно национализира дяловете на чуждестранните акционери.
С указ на президента Владимир Путин, подписан в петък (5 август),се забранява на акционери от държави, които подкрепят санкциите срещу Русия, да продават своите дялове в стратегически проекти, банки, компании, които произвеждат оборудване за производство на енергия, както и в проекти за добив на петрол, газ и въглища. Тази забрана влиза в сила незабавно.
Предвидени са и някои изключения, които трябва да получат специално одобрение от Кремъл и централната банка. В указа на президента не се споменават изрично имена на инвеститори.
Ройтерс припомня още, че в края на миналата седмица "Роснефт" обвини ExxonMobil, че саботира добива в "Сахалин 1", след като американската компания съобщи, че търси купувач на 30-процентния си дял в проекта. Exxon отказа коментар на новината, макар че преди дни съобщи, че има съществен напредък в процедурата по продажбата на дела си в руския проект.
Shell също опитва да се отърве от руските си активи.
Не само енергийните гиганти обаче се опитват да продадат активи в съвместни компании в Русия . Например банките UniCredit, Citi Group и Raiffeisen също търсят начин да се изтеглят от пазара и твърдят купувач на активите им.