Ръстът на цените на жилищата в България не дава признаци на забавяне и през третото тримесечие на 2024 г.
Жилищата в страната са поскъпнали средно с 16,5% на годишна база между юли и септември, като покачването се е ускорило спрямо предходното тримесечие, когато достигна 15,1%. Това е и най-високият годишен ръст на цените от началото на годината, която започна с повишение от 16 на сто.
Спрямо предходното тримесечие жилищата на национално ниво са поскъпнали с 3,9%, като ръстът леко се ускорява спрямо пролетта, когато достигна 3,4%. Това се дължи на силното повишение на цените на новите жилища с 5,6% на тримесечна база, докато цените на старите имоти са отбелязали среден ръст от 3 на сто през същия период.
Всички големи градове в страната с изключение на Русе отбелязват двуцифрен годишен ръст на цените на жилищата през третото тримесечие и във всички градове без Русе той се е ускорил спрямо второто тримесечие.
Лидер в страната е Стара Загора с покачване на цените от 18,5% на годишна база, но трябва да се отбележи, че те растат от по-ниска база в сравнение с другите големи градове. Ръстът явно се дължи и на раздвижването на пазара в града през третото тримесечие, когато броят на сделките с нови и стари жилища, закупени от домакинствата, е нараснал с 20%, показват отделни данни на НСИ. При новите жилища увеличението е с цели 65 на сто на годишна база.
На второ място по ръст на цените на жилищата в страната е Варна с покачване от 18,1% на годишна база. Само за едно тримесечие цените на жилищата в морската столица са се повишили с 5,3%. Между юли и септември броят на сделките в града е останал почти непроменен, сочат данните на НСИ.
В другия голям морски град Бургас, който се очерта като много активен градски имотен пазар тази година, жилищните цени са нараснали средно със 17% на годишна база и с 4,2% спрямо предходното тримесечие. И по двата показателя това е най-силният ръст от началото на годината. Според данните на националната статистика сделките с жилища в Бургас са се увеличили с 16,5% на годишна база през третото тримесечие, а при новото строителство ръстът е с над 41%.
В София цените на жилищата са се повишили със 17,7% на годишна база през третото тримесечие, като ускоряват ръста си спрямо 16% през предходното тримесечие. На тримесечна база цените на жилищата в столицата са се повишили с 5,4%, което също е по-бърз темп спрямо предходното тримесечие.
Новите жилища в София са поскъпвали с над 20% на годишна база във всички тримесечия от началото на 2024 г., сочат данните на НСИ. Между юли и септември сделките с жилища в столицата са нараснали с 20,7% за година и с 39% на сто при новото строителство.
Пловдив, където цените на жилищата традиционно растат по-умерено в сравнение с останалите четири големи града в страната, сега отбелязва ръст от 11,4% на годишна база, който почти се е удвоил в сравнение с предходното тримесечие. Това вероятно се дължи на ускоряването на ръста на сделките до 21,3% на годишна база през третото тримесечие, като по този показател градът е на първо място в страната.
Русе е единственият сред големите градове в страната, който отбелязва едноцифрен годишен ръст на цените на жилищата от 5,8% след силното поскъпване с 22,1 на сто предходното тримесечие. На тримесечна база цените в дунавския град дори са намалели с 5,9%. Това вероятно се дължи на факта, че той е единственият сред големите градове в страната, който отчита спад на броя на сделките през третото тримесечие със 7,8%.
Ускореният ръст на цените на жилищата намира отражение и в данните на НСИ за продажбите на нови и съществуващи жилища, закупени от домакинствата. От гледна точка на стойност те са нараснали с 66,2% на годишна база на национално ниво, като при новите жилища увеличението е с 83,6 на сто.
По този показател София е абсолютен лидер в страната с ръст на стойността на продажбите със 118,4% на годишна база при 36,4 на сто предходното тримесечие. На второ място е Стара Загора с покачване от 58,9% спрямо същия период на миналата година, а Бургас заема третото място с повишение от 40,1 на сто.
преди 8 часа Германия: -15,0%Финландия: -12,6%Швеция: -10,3%Австрия: -9,6%Франция: -6,8%Дания: -5,8%Цените на жилищата в Италия са под тези през 2010 г. Цените на жилищата във Финландия се понижиха обратно до нивата, в които бяха през 2010 г.И цените на жилищата в Испания, след дълбоко дъно, са само с 5,7% над това, което са били през 2010 г. Испания имаше приказно прекрасен жилищен балон, който се спука зрелищно, но това се случи преди 2010 г. и сривът се проточи през 2015 гЗа Гърция е ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 часа Цените на имотите в Бг имат само един път и той е надолу. Този сценарии го имаше в държави като Япония и Италия преди 40-50 години (държави със сходна демография). Всеки може по-долу да види цените на имотите там, че днес са в пъти по-ниски от преди 40-50 години.https://tradingeconomics.com/italy/residential-property-priceshttps://tradingeconomics.com/japan/residential-property-prices отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 часа Този метод на инвестиране е по-известен като теорията на Greater Fool, тъй като обикновено има г л у п аК който ще плати повече. Спекулантите просто се надяват, че не са по-големият гл у п а К- последният във веригата, който е заседнал с губещ актив отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 часа Този метод на инвестиране е по-известен като теорията на Greater Fool, тъй като обикновено има ***, който ще плати повече. Спекулантите просто се надяват, че не са по-големият *** - последният във веригата, който е заседнал с губещ актив. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 часа Докато банките раздават кредити и *** у мни спекуланти да купуват на тези цени те ще продължат да растат.Инвестициите с отрицателен паричен поток често са умишлено взето решение. Толкова е често срещано, че има термин във финансите отрицателна сделка за пренасяне. Те се използват за спекулиране на търговската стойност на цената, като се игнорират действителните приходи от актива. Те залагат само на възможността да продадат актива на някого на по-висока цена в бъдеще. Този метод на инвестиран отговор Сигнализирай за неуместен коментар