IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ръстът на цените на жилищата в България не показва признаци на забавяне

През третото тримесечие те са се повишили с 16,5% на национално ниво и ускоряват ръста си спрямо предходното тримесечие

15:32 | 23.12.24 г. 33
Снимка: Антон Станков, БГНЕС
Снимка: Антон Станков, БГНЕС

Ръстът на цените на жилищата в България не дава признаци на забавяне и през третото тримесечие на 2024 г.

Жилищата в страната са поскъпнали средно с 16,5% на годишна база между юли и септември, като покачването се е ускорило спрямо предходното тримесечие, когато достигна 15,1%. Това е и най-високият годишен ръст на цените от началото на годината, която започна с повишение от 16 на сто.

Спрямо предходното тримесечие жилищата на национално ниво са поскъпнали с 3,9%, като ръстът леко се ускорява спрямо пролетта, когато достигна 3,4%. Това се дължи на силното повишение на цените на новите жилища с 5,6% на тримесечна база, докато цените на старите имоти са отбелязали среден ръст от 3 на сто през същия период.

Всички големи градове в страната с изключение на Русе отбелязват двуцифрен годишен ръст на цените на жилищата през третото тримесечие и във всички градове без Русе той се е ускорил спрямо второто тримесечие.

Лидер в страната е Стара Загора с покачване на цените от 18,5% на годишна база, но трябва да се отбележи, че те растат от по-ниска база в сравнение с другите големи градове. Ръстът явно се дължи и на раздвижването на пазара в града през третото тримесечие, когато броят на сделките с нови и стари жилища, закупени от домакинствата, е нараснал с 20%, показват отделни данни на НСИ. При новите жилища увеличението е с цели 65 на сто на годишна база.

На второ място по ръст на цените на жилищата в страната е Варна с покачване от 18,1% на годишна база. Само за едно тримесечие цените на жилищата в морската столица са се повишили с 5,3%. Между юли и септември броят на сделките в града е останал почти непроменен, сочат данните на НСИ.

В другия голям морски град Бургас, който се очерта като много активен градски имотен пазар тази година, жилищните цени са нараснали средно със 17% на годишна база и с 4,2% спрямо предходното тримесечие. И по двата показателя това е най-силният ръст от началото на годината. Според данните на националната статистика сделките с жилища в Бургас са се увеличили с 16,5% на годишна база през третото тримесечие, а при новото строителство ръстът е с над 41%.

В София цените на жилищата са се повишили със 17,7% на годишна база през третото тримесечие, като ускоряват ръста си спрямо 16% през предходното тримесечие. На тримесечна база цените на жилищата в столицата са се повишили с 5,4%, което също е по-бърз темп спрямо предходното тримесечие.

Новите жилища в София са поскъпвали с над 20% на годишна база във всички тримесечия от началото на 2024 г., сочат данните на НСИ. Между юли и септември сделките с жилища в столицата са нараснали с 20,7% за година и с 39% на сто при новото строителство.

Пловдив, където цените на жилищата традиционно растат по-умерено в сравнение с останалите четири големи града в страната, сега отбелязва ръст от 11,4% на годишна база, който почти се е удвоил в сравнение с предходното тримесечие. Това вероятно се дължи на ускоряването на ръста на сделките до 21,3% на годишна база през третото тримесечие, като по този показател градът е на първо място в страната.

Русе е единственият сред големите градове в страната, който отбелязва едноцифрен годишен ръст на цените на жилищата от 5,8% след силното поскъпване с 22,1 на сто предходното тримесечие. На тримесечна база цените в дунавския град дори са намалели с 5,9%. Това вероятно се дължи на факта, че той е единственият сред големите градове в страната, който отчита спад на броя на сделките през третото тримесечие със 7,8%.

Ускореният ръст на цените на жилищата намира отражение и в данните на НСИ за продажбите на нови и съществуващи жилища, закупени от домакинствата. От гледна точка на стойност те са нараснали с 66,2% на годишна база на национално ниво, като при новите жилища увеличението е с 83,6 на сто.

По този показател София е абсолютен лидер в страната с ръст на стойността на продажбите със 118,4% на годишна база при 36,4 на сто предходното тримесечие. На второ място е Стара Загора с покачване от 58,9% спрямо същия период на миналата година, а Бургас заема третото място с повишение от 40,1 на сто.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:43 | 23.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

33
rate up comment 0 rate down comment 0
corner
преди 25 минути
До: xapoznai "Има 130 милиарда в банките" - С едно уточнение ! Въпросните 130 милиарда са от строителство и за строителство . Могат да отидат за покупка на имоти през банките под формата на кредит , но там връзката е много по- тънка .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 0 rate down comment 0
Gna
преди 35 минути
До: xapoznai братле каква основа за растеж виждаш. Цялата икономика се крепи на 100 компании предимно немски и американски плащаши добри заплати, което дава възможност на служителите да движат имоти, туризъм, заведения и свързаните с тях отрасли. Работя в една от тези големи Американски компании и ти казвам, че нещата са зле и предстоят трудни години. Ти ако държиш ходи си купи имот на цена по 2.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 1 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 36 минути
До: xapoznaiХахахаха, Абе всезнайко разходите които трябва да бъдат отрязани са за заплати в държавния сектор. Частният сектор вече изостава откъм заплати спрямо държавния. Виж какво брато няма да ти преподавам уроци по икономика. Прави и вярвай в каквото искаш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 0 rate down comment 0
corner
преди 39 минути
перфектно за България - да може да произвежда толкова скъпи и с добавена стойност активи , да се продават на 100% и все по- бързо - това го не могат вече на много места . Няма такова производство с гарантиран пазар . Стройте ****** . Парата идва .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 0 rate down comment 0
xapoznai
преди 42 минути
До: Az_KochoСега не, че нещо ама ако приходите изостават от разходите ще се наложи да орежат разходите! Нали за това сме във валутен борд, не може да печатат и ще трябва да теглят, а лихвите ще са големи ако заемат много, което пък ще им даде шамари! Толкоз за Виденовата зима... Има 130 милиарда в банките и трябват хора да ги въртят тез пари и тъй като намалят ежегодно няма никакъв, ама никакъв шанс нито заплати да намалят, нито работа да няма. Имаме супер основа за растеж и дълго я подтискахм ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 2 rate down comment 0
Gna
преди 47 минути
До: Az_Kocho като си дойдат 200-300 000 души от Европа 25та, 26та обратно ще ги питам дали ще има работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 0
Gna
преди 48 минути
До: Az_Kocho няма да забравя един приятел преди 10 години се беше засилил за работа в Италия. Вика има работа ама за 600 евро. Сметни колко може да се скапе една икономика та да дава такива жалки заплати. Иначе Германия е ясна. Криза и депресия, Китайците ги изядоха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 53 минути
До: Gna... Виж какво става с заплатите в Фолксваген. А когато човек остане без работа в рецесия работа другаде няма или ако има е на заплата много по ниска от предишната. Да не говорим как за една нощ можеш да останеш изобщо без заплата, хахахах
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 0
Gna
преди 58 минути
До: xapoznaiВиж по-долу- https://***.segabg.com/hot/category-economy/firmi-pravyat-masovi-sukrashteniya-cyalata-strana
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 59 минути
До: xapoznai..ти брато си много заблуден..Прочети какво се пише от икономистите за бюджет 2025. Ето ти малка подсказка.Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни.Ако прокетобюджетът за 2025 година бъде приет, ни очаква втора Виденова зима. Надути разходи и неосъществими приходи. Същото беше чрез 1996 когато то не си бил на този сеят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още