Ръстът на цените на жилищата в България не дава признаци на забавяне и през третото тримесечие на 2024 г.
Жилищата в страната са поскъпнали средно с 16,5% на годишна база между юли и септември, като покачването се е ускорило спрямо предходното тримесечие, когато достигна 15,1%. Това е и най-високият годишен ръст на цените от началото на годината, която започна с повишение от 16 на сто.
Спрямо предходното тримесечие жилищата на национално ниво са поскъпнали с 3,9%, като ръстът леко се ускорява спрямо пролетта, когато достигна 3,4%. Това се дължи на силното повишение на цените на новите жилища с 5,6% на тримесечна база, докато цените на старите имоти са отбелязали среден ръст от 3 на сто през същия период.
Всички големи градове в страната с изключение на Русе отбелязват двуцифрен годишен ръст на цените на жилищата през третото тримесечие и във всички градове без Русе той се е ускорил спрямо второто тримесечие.
Лидер в страната е Стара Загора с покачване на цените от 18,5% на годишна база, но трябва да се отбележи, че те растат от по-ниска база в сравнение с другите големи градове. Ръстът явно се дължи и на раздвижването на пазара в града през третото тримесечие, когато броят на сделките с нови и стари жилища, закупени от домакинствата, е нараснал с 20%, показват отделни данни на НСИ. При новите жилища увеличението е с цели 65 на сто на годишна база.
На второ място по ръст на цените на жилищата в страната е Варна с покачване от 18,1% на годишна база. Само за едно тримесечие цените на жилищата в морската столица са се повишили с 5,3%. Между юли и септември броят на сделките в града е останал почти непроменен, сочат данните на НСИ.
В другия голям морски град Бургас, който се очерта като много активен градски имотен пазар тази година, жилищните цени са нараснали средно със 17% на годишна база и с 4,2% спрямо предходното тримесечие. И по двата показателя това е най-силният ръст от началото на годината. Според данните на националната статистика сделките с жилища в Бургас са се увеличили с 16,5% на годишна база през третото тримесечие, а при новото строителство ръстът е с над 41%.
В София цените на жилищата са се повишили със 17,7% на годишна база през третото тримесечие, като ускоряват ръста си спрямо 16% през предходното тримесечие. На тримесечна база цените на жилищата в столицата са се повишили с 5,4%, което също е по-бърз темп спрямо предходното тримесечие.
Новите жилища в София са поскъпвали с над 20% на годишна база във всички тримесечия от началото на 2024 г., сочат данните на НСИ. Между юли и септември сделките с жилища в столицата са нараснали с 20,7% за година и с 39% на сто при новото строителство.
Пловдив, където цените на жилищата традиционно растат по-умерено в сравнение с останалите четири големи града в страната, сега отбелязва ръст от 11,4% на годишна база, който почти се е удвоил в сравнение с предходното тримесечие. Това вероятно се дължи на ускоряването на ръста на сделките до 21,3% на годишна база през третото тримесечие, като по този показател градът е на първо място в страната.
Русе е единственият сред големите градове в страната, който отбелязва едноцифрен годишен ръст на цените на жилищата от 5,8% след силното поскъпване с 22,1 на сто предходното тримесечие. На тримесечна база цените в дунавския град дори са намалели с 5,9%. Това вероятно се дължи на факта, че той е единственият сред големите градове в страната, който отчита спад на броя на сделките през третото тримесечие със 7,8%.
Ускореният ръст на цените на жилищата намира отражение и в данните на НСИ за продажбите на нови и съществуващи жилища, закупени от домакинствата. От гледна точка на стойност те са нараснали с 66,2% на годишна база на национално ниво, като при новите жилища увеличението е с 83,6 на сто.
По този показател София е абсолютен лидер в страната с ръст на стойността на продажбите със 118,4% на годишна база при 36,4 на сто предходното тримесечие. На второ място е Стара Загора с покачване от 58,9% спрямо същия период на миналата година, а Бургас заема третото място с повишение от 40,1 на сто.