Пазарът на луксозни имоти в Лондон е напът да отбележи най-лошата си година от 2020 г. насам, след като не успя да постигне нито една сделка на цена от 100 млн. паунда нагоре, предава Bloomberg. Притесненията от данъчните мерки на новото лейбъристко правителство подкопаха нагласите сред богатите купувачи.
Данните на консултантската компания Savills показват, че жилищните продажби на цена над 5 млн. паунда са намалели с 23% през деветмесечието на 2024 г. спрямо същия период година по-рано и те са напът да достигнат дъно от началото на Covid пандемията, която наложи блокади в Лондон. През 2023 г. беше отбелязан най-малкият брой сделки на цена от 100 млн. паунда нагоре, докато тази година най-голямата сделка е покупката от американския моден дизайнер Том Форд на жилище в квартал „Челси“ за сумата от 80 млн. паунда.
Стюарт Бейли, ръководител на отдела за продажби на луксозни имоти в консултантската компания Knight Frank счита, че несигурността около парламентарните избори през първото полугодие и след това притесненията около бюджета на лейбъристкото правителство са причините за липсата на големи сделки. „Бюджетът отблъсна създателите на богатство в страната и вследствие на това Лондон ще бъде нетен износител на богатство през следващите няколко години“, коментира Бейли. Търсенето намалява, а предлагането също е по-малко, тъй като продавачите се колебаят да обявяват имотите си за продажба, допълва той.
По-широкият спад на пазара в Лондон, отчасти поради повишенията на гербовия налог и отмяната на преференциалния данъчен статут на ултрабогатите британски граждани, чието местожителство е в чужбина, накараха някои отчаяни продавачи да предложат отстъпки до 30% през последната година. Сега, когато цените започват да изглеждат привлекателни, бяха сключени някои значими сделки въпреки забавянето на пазара.
През октомври управляващата династия в Абу Даби купи имот за 61,5 млн. паунда в „Холанд Парк“, а през април беше сключена сделка за имот на стойност 34 млн. паунда в същия квартал.
Индийският магнат Хариш Ахуджа, който притежава веригата магазини за дрехи Shahi Exports, купи имот в съседния квартал „Нотинг Хил“ за 21 млн. паунда през юли. За сметка на това в квартал „Найтсбридж“, където се намира луксозният универсален магазин Harrods, не са сключени сделки за повече от 20 млн. паунда през 2024 г., съобщават запознати с въпроса източници. Брокери отдават това на липсата на доминиращ собственик на имоти в квартала, което се е отразило отрицателно на цените в сравнение със съседни квартали, където дългогодишни аристократични собственици могат да инвестират в ремонтни дейности и да подбират наемателите.
Квартал „Мейфеър“ се оказва популярен за големи сделки през 2024 г., отчасти благодарение на купувачи, които са го предпочели пред „Найтсбридж“, отбелязват брокери.
Наташа Пунавала, съпруга на индийския магнат в областта на ваксините Адар Пунавала, купи имот за 42 млн. паунда в „Мейфеър“ през април. Той се намира близо до имота, закупен от съпруга ѝ за около 138 млн. паунда в края на 2023 г., най-голямата сделка за миналата година.
„Данъчните разходи в Лондон остават значително по-ниски в сравнение с конкурентни градове като Ню Йорк, Хонконг, Сингапур, Мумбай, Берлин и Мадрид“, казва Джордж Бруксбанк, главен изпълнителен директор на инвестиционната компания Fairway Capital, която продаде апартамент за 26 млн. паунда на мястото на бившата централа на Rolls Royce в „Мейфеър“ миналия месец. Това прави имотите в Лондон привлекателна инвестиция въпреки проблемите, допълва той.
Пониженията на цените са голям фактор за постигането на сделки тази година. Забележителни имоти като имението Marylebone, собственост на президента на футболен клуб Уест Хям Дейвид Съливан, и имение в Денъм, притежавано от магната Майк Джатания, бяха продадени след намаление на цените им с 10 млн. паунда.