Очаква се все повече жилища във Великобритания да бъдат прехвърлени безплатно тази година, тъй като собствениците се стремят да избегнат повишаващите се данъци, като предадат активи на членове на семейството си, предава Bloomberg.
Над 220 хил. жилища са напът да сменят собствеността си – изцяло или частично, безвъзмездно през 2024 г., това е ръст с около 45% спрямо миналата година, съобщава агенцията за недвижими имоти Hamptons, която е отправила запитване до Имотния регистър въз основа на правото на свобода на информацията. В Лондон над една четвърт от жилищата ще сменят собствеността си безплатно.
Около 40% от безвъзмездните трансакции през 2024 г. ще включват цели имоти и обичайно в тях участват родител и дете. Останалите включват дял от имота в сделка, която често се финализира между представители на поколенията. Например собственик на жилище подарява дял от имота си на партньор, който не притежава жилищен имот.
„Нарастващите разходи за сделките, особено по-високият гербов налог за хората, които притежават повече от един имот, означават, че собствеността все по-често се разпределя сред по-широкото семейство“, казва Дейвид Фел, анализатор в Hamptons. Той също така посочва нарастващите такси за собствениците на повече от един имот и по-високите ставки на гербовия налог върху покупките.
Във Великобритания подаръци може да се правят безвъзмездно, ако човекът, който предава активите, живее още най-малко седем години. Това ги прави популярна защита срещу данък наследство. Но ако човекът почине през този период, получателят ще трябва да плати данък до 40%. Прехвърлянето на жилища на близки роднини е и стратегия за избягване на плащането на данък върху следващата инвестиция.
Т. нар. банка на мама и татко е нарастващ източник на финансиране за пълнолетните британци, които се стремят да навлязат на скъпия жилищен пазар във Великобритания, показа доклад на Resolution Foundation от миналата седмица. Общата стойност на финансовите подаръци е достигнала 29 млрд. паунда през 2018-2020 г., над два пъти повече от нивото преди десет години, поради нарастването както на размера, така и на броя на подаръците.
В бюджета на лейбъристите, представен на 30 октомври, беше включено изненадващо повишение с два процентни пункта на гербовия налог за собственици на имоти и за собственици на втори дом. Мярката е поредната от серията повишения, които целят да възпрат инвеститорите и да облагодетелстват купувачите на първи дом.
Данните подчертават и мащаба на жилищната криза, пред която е изправено новото лейбъристко правителство след години на повсеместен ръст на цените на жилищата и кризата с разходите за живот, която ограничава достъпността. Това вероятно ще се запази, тъй като Английската централна банка (АЦБ) заяви, че не бърза да понижава лихвата си, а нарастването на разходите на работодателите за социални осигуровки може да доведе до понижаване на заплащането на служителите.
Поскъпването на наемите също затруднява младите хора да съберат достатъчно средства за първоначална вноска без помощ от родителите. Отделен доклад на Resolution Foundation установи, че на обичайно младо семейство ще са нужни над 14 години, за да спести за първоначална вноска, почти два пъти повече, отколкото в средата на 90-те години на миналия век.
Hamptons отбелязва, че нарастващата жилищна собственост след Втората световна война е осигурила на по-старите поколения рекорден брой имоти, които сега все повече се предават на членове на семейството.
„Имотният данък расте стабилно, което оскъпява продажбата или покупката на втори имот“, коментира Фел. Подаряването „се ускорява и от по-високия данък върху капиталовите печалби и по-ниските освободени от данъци приходи за всеки, който продава втори дом. Това прави подаряването му на член на семейството все по-привлекателен вариант“, допълва той.