Стотици китайски инвеститори, които са загубили спестяванията си при фалита на China Evergrande, започнаха координирана кампания този месец да притиснат властите да им дадат информация за строителната компания, съобщават запознати с усилията източници, цитирани от Ройтерс.
Малки групи недоволни инвеститори са се обърнали последователно към три правителствени служби в Шънджън, за да поискат актуална информация относно започналото разследване преди повече от една година, допълват източниците.
Според тях инвеститорите се надяват този метод на оказване на натиск върху официалните представители да не бъде счетен за незаконен публичен протест.
Макар че предприетите действия едва ли ще повлияят на наредената от съда ликвидация на Evergrande, която фалира със задължения за над 300 млрд. долара, те показват дълбоко вкорененото разочарование на китайците от средната класа, чиито инвестиции бяха заличени.
Предпазливите протести са предприети и в момент, когато китайското правителство е много бдително за признаци на обществено недоволство, породено от финансови затруднения поради забавянето на икономиката.
„Ако не говорим сега, никога няма да имаме тази възможност“, коментира един от инвеститорите в Evergrande, участващ в протестите. Подобно на останалите той е помолил да остане анонимен поради опасение от ответни мерки от китайските власти.
Имотната криза, която започна през 2021 г., ограничи финансирането на местните власти, собствениците на жилища и бизнеса, свързан със сектора, който преди време съставляваше една четвърт от китайската икономика.
Огорчени инвеститори, които сега притежават продукти за „управление на богатството“ на Evergrande без никаква стойност, организираха протести в края на 2021 г. и началото на 2022 г. пред офиси на компанията, след като тя пропусна плащания за подизпълнители и кредитори.
Организираните усилия на инвеститори в Evergrande през миналата седмица в Шънджън са първите значими протести от 2022 г. насам.
Те били организирани да следват официални канали за изразяване на недоволство, за да избегнат опасността да настроят властите срещу себе си, съобщават запознати с кампанията източници.
Над 500 бивши инвеститори в Evergrande са се включили в три отделни протеста в Шънджън, казват участници.
В понеделник групата посетила следствена служба в района, където се намира централата на Evergrande. Във вторник друга група отишла в службата за икономически престъпления в града. В сряда трета група се явила в градския съд.
Целта била инвеститорите да стигнат до рецепциите на тези правителствени служби един по един, така че действията им да не приличат на обществен протест или да предизвикат ответни мерки от полицията, съобщават участниците.
Планираното време и място на срещите за протестите били споделени само сред група инвеститори в самия ден, казват хората. Инвеститорите в Evergrande запазили връзка помежду си през последните две години в малки групи в WeChat.
Обществен натиск
Привлечени от обещана доходност от 12% и безплатни придобивки като чанти Gucci, над 80 хил. души, включително служители, инвестираха в продукти за управление на богатството на Evergrande. Тази инвестиция набра почти 14 млрд. долара за строителната компания в петте години преди фалита ѝ.
Полицията в Шънджън съобщи през септември миналата година, че е задържала някои служители на Evergrande Financial Wealth Management, инвестиционното звено на компанията, като част от разследването на възможни нарушения преди фалита на строителната компания.
Натискът за отговори от инвеститори в Evergrande се случва в момент на обществено напрежение, свързано с по-бавния икономически растеж, който се превърна в основно притеснение на китайското правителство и на инвеститорите.
Китайските власти считат социалната стабилност за основа за просперитет във втората по големина икономика в света. Натискът се засили след няколко нападения с множество жертви този месец. При две от тях полицията съобщи, че извършителите нападнали случайни хора поради икономически притеснения.
Официални представители на всички нива в китайското правителство призоваха за засилено наблюдение на финансови спорове, включително свързани с имоти и заплати. Чън Вънцин, който отговаря за полицията и правните въпроси, призова този месец ръководителите на всички комитети на Комунистическата партия да засилят контрола върху сигурността и да гарантират социалната стабилност в следващите месеци.
Нарастващо недоволство
Някои анализатори очакват, че Пекин може да предложи още икономически стимули, за да подобри финансите на домакинствата, ако общественото недоволство нарасне.
China Dissent Monitor, проект на базираната в САЩ организация Freedom House, съобщи за 826 протеста по икономически причини през третото тримесечие, най-големия брой в историята и ръст с 31% на годишна база. Огорчението е породено от неизплатени заплати и недоставени имоти поради фалит на строителните компании, допълни групата.