fallback

Повече зелени площи и социални жилища: Как ще се промени Париж до 2035 г.?

Градът прие дългоочаквания си план за развитие след четиригодишни обсъждания

20:58 | 25.11.24 г.

Градският съвет на Париж прие дългоочаквания си местен план за градско развитие след четири години на усилени обсъждания и над 50 хил. публични предложения, пише онлайн изданието France24.com.

Планът се основава на четири стълба – приспособяване към изменението на климата, увеличаване на общинските жилища, насърчаване на местния бизнес и опазване на архитектурното наследство на Париж.

„Предизвикателството е да гарантираме, че Париж ще остане градът, в който искаме да живеем в следващите поколения“, коментира кметът на града Ан Идалго след гласуването.

В съответствие с целите за климатични действия 2024-2030 г. на Париж планът цели да допринесе за по-широките усилия на града да постигне въглеродна неутралност до 2050 г., като в същото време отговори на социалните предизвикателства.

Париж, който е най-гъстонаселената европейска столица, постоянно губи жители през последните десет години. Според изследване от 2023 г., публикувано в Lancet Planetary Health, градът е и най-силно застрашен от смъртни случаи, свързани с горещи вълни, сред столиците в Европа.

Разширяване на зелените площи

Една от ключовите инициативи в плана е създаването на 300 хектара нови публични зелени площи. В момента Париж предлага на местните жители само 8,6 кв. м зелени площи на човек, като изостава от препоръчваните от Световната здравна организация 10 кв. м.

Предложението беше прието с известен скептицизъм, като общинският съветник Давид Алфан от дясната партия „Републиканци“ го определи като „почти смехотворно“. „Кой сериозно може да намери площи, равняващи се на 420 футболни игрища в Париж?“, запита той в една от дискусиите.

Шарл-Антоан Депардон, един от ключовите архитекти на плана и съветник на заместник-кмета Ламия Еб Арахе, призна мащаба на предизвикателството. „300 хектара е амбициозна цел, но вече планирахме 50 хектара в проекти в околностите на града, с още 100 хектара в публични пространства, включително улици, превърнати в градини, и дворове на училища“, обясни той. Депардон посочи също трансформацията на кейовете по протежението на Сена. „Целта е да ги превърнем в истински парк“, допълни той.

Освен това градът цели да отключи недостъпни в момента зелени площи като големи градини, притежавани от религиозни институции.

Промяна на жилищните приоритети

Планът цели също така да отговори на жилищната криза във френската столица. До 2035 г. градът цели 40% от жилищните му наличности да бъдат общински жилища, от които 30% да бъдат посветени на социалните жилища. За да се справи с историческото жилищно разделение между източните и западните части на града, от строителните компании в „хипердефицитните зони“ ще се изисква да заделят 50% от новопостроените имоти за социални жилища.

Планът отдава допълнителен приоритет на жилищните сгради пред офис площите. В централната и западната част на Париж строителството на изцяло офисни сгради ще бъде забранено, а от новите проекти, надхвърлящи 5000 кв. м, ще се изисква да включват най-малко 10% жилища.

„Наричаме това функционална диверсификация. Сега всяко реновиране на офис в Париж ще трябва да включва жилищен компонент“, обясни Депардон.

Промяната предизвика критики от членовете на опозицията, които твърдят, че тя може да навреди на строителството и да повиши цените на имотите. Жан-Батист Оливие, общински съветник и заместник-председател на дясната група „Да променим Париж“, определи политиката като атака срещу частната собственост и предупреди, че тя може да намали стойността на имотите и да обезсърчи ремонтите.

Битката срещу Airbnb

В рамките на усилията за смекчаване на недостига на жилища планът въвежда също по-строги регулации на краткосрочните наеми като Airbnb.

„Жилищата не само са по-малко, те също така не се използват правилно. Основни жилища са превръщани във втори домове или имоти за отдаване под наем на туристи“, каза Депардон.

Той посочи международни модели като Виена, където общинските жилища съставляват близо 60% от наличностите. „Този град последователно присъства сред най-добрите места за живеене, тъй като жилищата не са проблем там“, обясни Депардон.

От 2025 г. в ключови райони на Париж няма да бъдат разрешавани нови мебелирани жилища за отдаване под наем на туристи, включително първи, 11-и район и Монмартр. Приоритетът върху общинските жилища, които не могат да бъдат отдавани под наем краткосрочно, ще ограничи още повече последиците от краткосрочните наеми за жилищния пазар.

„Искаме да позволим трансформация с амбициозни, но реалистични правила. Този план е голяма стъпка напред и нямаме търпение да видим резултатите през следващите две десетилетия“, каза Депардон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:58 | 25.11.24 г.
fallback
Още от Новини виж още