fallback

До 1,2 трлн. долара ще са нужни за модернизирането на остаряващите офис сгради по света

766 млн. кв. м офис площи на 66 световни пазара ще се нуждаят от съществено преустройство в близко бъдеще, счита консултантска компания

11:54 | 20.11.24 г.

Значителен дял от офис площите в света са застрашени от остаряване и ще са нужни до 1,2 трлн. долара за вдъхване на нов живот на старите офис сгради, сочи доклад на консултантската компания JLL.

Докладът „Възможност чрез отпадане от употреба“ очертава предизвикателствата, които създават старите структури, все по-строгите регулации и променящите се предпочитания на наемателите. Той също така установява възможности за собствениците на имоти и градовете да създават дългосрочна стойност чрез инвестиции и приспособяване.

Изследването на JLL установява, че приблизително половината от 766 млн. кв. м офис площи на 66 световни пазара ще се нуждаят от съществено модернизиране в близко бъдеще, което ще изисква инвестиции в размер на между 933 млрд. и 1,2 трлн. долара.

Европа е особено силно засегната, като 80% от офис сградите са на повече от десет години. Очаква се приблизително 109,6 млн. кв. м европейски офис площи да се нуждаят от незабавни инвестиции, за да отговорят на исканията на наемателите и на регулаторните стандарти, като 8,5% от тези площи се намират в Лондон.

Британската столица е сред градовете, които са най-силно застрашени от мащабно неспазване на регулациите, като 9,4 млн. кв. м офис площи може да останат блокирани според умерени сценарии. Смята се, че разходите за модернизиране на офис площите в Лондон ще възлязат на между 21,4 млрд. и 43,6 млрд. долара. Макар че градът отчита умерен приток на по-нови проекти, само 14,5% от общите му наличности от офиси са построени от 2020 г. насам или са в процес на строителство.

Фил Райън, директор на глобалните изследвания и бъдещето на градовете в JLL, изтъква необходимостта от холистичен подход за решаване на проблема с остаряващите сгради. „Собствениците на имоти и градовете трябва проактивно да оценяват остарели активи, отчитайки фактори като възраст на сградите, проект и локация, за да отключат значителна стойност и да увеличат възвръщаемостта. Сътрудничеството между заинтересованите страни е от съществено значение, за да се отговори на променящите се предпочитания и регулаторни изисквания“, допълва той.

Устойчив растеж

Сградите са отговорни за до 42% от годишните въглеродни емисии в света, като създават нарастващ натиск върху собствениците им да декарбонизират активите си. Усилията за преустройство са изключително важни за постигане на целите за нулеви въглеродни емисии, като 86 млн. кв. м офис площи в големите градове изискват краткосрочни инвестиции поради затягането на регулациите.

Макар че първоначалните разходи за преустройство може да са високи, те предлагат дългосрочни ползи. JLL счита, че спестяванията на енергия от цялостното преустройство на сградите може да достигнат 31 долара на квадратен метър годишно или 2,7 млрд. долара под формата на намалени разходи за енергия на всички застрашени пазари.

Географското съсредоточаване на емисиите подчертава неотложността на преустройството. Градове като Лондон, Париж, Сеул и Токио формират значителен дял от емисиите, произтичащи от сградите. Преустройството в тези райони не само отговаря на екологичните цели, а и засилва конкурентоспособността на градските площи в привличането на наематели и на инвеститори, търсещи устойчиви решения.

Променящи се нужди

Извън регулаторния натиск променящите се искания на наемателите преоформят пейзажа на бизнес имотите. Съществува нарастващ апетит към модерни площи с множество удобства, които засилват производителността и подкрепят създаването на общност.

В САЩ стратегиите често включват превръщане на офис площи в жилищни сгради или имоти със смесено предназначение. В Европа, където структурните свободни площи обикновено са по-малко, целенасоченото модернизиране на сгради се оказва ефективно в съживяването на бизнес райони и привличането на служители обратно в градските центрове.

Синтия Кантор, главен изпълнителен директор на отдел „Проекти и услуги в строителството“ в JLL, отбелязва, че „секторът на бизнес имотите се намира на важен кръстопът. Отговаряйки на предизвикателствата с излизането от употреба на сградите, можем не само да създадем по-устойчива среда, а и да отключим пълния потенциал на съществуващите активи за бъдещ растеж“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:54 | 20.11.24 г.
fallback
Още от Новини виж още