fallback

Световният пазар на храни расте с милиарди долари, а с това и необходимостта от имоти

Набраното рисково финансиране за хранителни компании е нараснало близо 1,5 пъти за последните пет години

15:21 | 08.11.24 г.

Натрупаният глобален рисков капитал за финансиране на компании, свързани с храни, е нараснал близо 1,5 пъти от 95 млрд. долара на 226 млрд. долара през последните пет години спрямо предходния период от 2014 до 2018 г., сочат данни на консултантската компания Savills.

Основните подсектори, свързани с храните, са получили 5% (18 млрд. долара) от целия набран рисков капитал в света в годината до средата на октомври 2024 г., което е довело до ръст на търсенето на недвижими имоти за обслужване на индустрията.

Savills отбелязва, че стойността на световния пазар на храни е напът да достигне 10,5 трлн. долара тази година и да нарасне с годишен темп от 5%. Значителното рисково финансиране в хранителната категория е разделено в пет ключови сектора – земеделие, храни и напитки, контейнери и пакетиране, технологии в земеделието (AgTech) и хранителни технологии (FoodTech). Консултантската компания обаче отбелязва, че растежът на технологичните компоненти вероятно ще създаде най-много компании и ще генерира най-големите изисквания за нови недвижими имоти в близко бъдеще.

„В световен план съществува признание за значимостта и отговорността на засилването и гарантирането на устойчивостта в хранителната екосистема. Това е отразено в значителните инвестиции, които се правят на всички континенти, те подкрепят системата, в която ще оперират компаниите, привличащи рисков капитал“, коментира Стив Ланг, директор на отдела за анализи на Savills.

„Докато подсекторите на земеделието, пакетирането и храните и напитките са относително добре установени и обслужвани от различни видове недвижими имоти, макар да е ясно, че техните изисквания ще продължат да се развиват, растежът в AgTech и FoodTech създава съвсем нова група наематели, която ще се нуждае от нови офиси, лабораторни и складови пространства в света“, допълва той.

Макар че вече съществуват някои хранителни паркове и специализирани екосистеми с недвижими имоти или са планирани въз основа на тенденциите при рисковото финансиране, се очертава необходимост от още в близко бъдеще, смята Ланг.

Къде отиват инвестициите в храни?

Savills отбелязва, че с над 878 млн. акра (3,5 млн. кв.км) обработваема земя САЩ съставляват над половината от рисковите инвестиции в света във FoodTech и AgTech. Но компанията отбелязва, че наред със субсидирането на местното производство в подкрепа на продоволствената сигурност, Министерството на земеделието на САЩ е обявило инвестиционен план в размер на 466,5 млн. долара за укрепване на продоволствената сигурност в света. Това показва колко важни са преките чуждестранни инвестиции на пазара.

Китай, с приблизително 20% от населението на света, но само 10% от обработваемата земя в световен план и 6% от водните ресурси, инвестира усилено в храни като ключова област и е най-големият доставчик на преки чуждестранни инвестиции в земеделието от 2018 до 2022 г. в размер на 1,7 трлн. долара средно на година.

Европа има много примери на хранителни анализи и инвестиции в сектора на храните и множество съществуващи отдавна имотни схеми, насочени към индустрията. Например Food Valley в Нидерландия е съсредоточена върху научно-развойна дейност, Agro Food Park в Дания, където се намират над 85 компании с над 1300 служители, и Berlin Food Campus, чието създаване се предлага в Германия.

„Очаква се средствата, насочени към хранителния сектор да продължат да се увеличават, тъй като рисковите инвеститори признават качеството на компаниите, в които инвестират, и важните проблеми, които те се стремят да разрешат, включително здравето на хората и на планетата“, казва Тара Пател от отдела за стратегически консултации за Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА) в Германия в Savills.

„Рисковите инвеститори търсят възможности да инвестират в компании – от стартъпи до разрастващи се компании, които могат да отговорят на предизвикателствата и в същото време да намалят сложността за производители, потребители и играчи във веригата за доставки“, допълва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:21 | 08.11.24 г.
fallback
Още от Новини виж още