fallback

ГБС и Shell обсъдиха прехода към декарбонизация и подобряване на енергийната ефективност

Българската строителна компания проведе поредица от срещи в САЩ за задълбочаване на сътрудничества в различни области

16:19 | 22.10.24 г.
Автор - снимка
Създател

"Главболгарстрой" (ГБС) проведе стратегическа среща с енергийния гигант Shell, на която обсъдиха прехода към декарбонизация и подобряване на енергийната ефективност.

Разговорът бе част от поредицата важни срещи, които българският строителен холдинг проведе преди дни във Вашингтон, САЩ. Shell работи с редица доставчици в глобален план за проучване на устойчиви решения за електрификация на пристанища и морски съдове. Фокусът на енергийната компания е плавно преминаване към зелена енергия – намаляване на емисиите, подобряване на енергийната ефективност и подкрепа за по-широк преход към декарбонизация. В тази връзка, преди няколко месеца енергийният лидер подписа с Пристанищната администрация на Хамбург (HPA) Меморандум за стратегическо партньорство, чиято основна цел бе именно проучване на възможностите за декарбонизиране на пристанищата чрез електрифициране на корабите и разработване на мрежи за зареждане "Главболгарстрой", от своя страна, е ангажиран текущо в проекти, които се изпълняват на територията на двете основни пристанища в България – това в Бургас и във Варна. 

По време на неколкодневната визита в САЩ представителите на "Главболгарстрой" се срещнаха и с ръководството на Ядрения енергиен институт на САЩ. Фокусът на разговорите бе ядрената енергия като надежден източник за намаляване зависимостта в региона на Югоизточна Европа от внос на изкопаеми горива. Това ще допринесе за ефективното намаляване на емисиите на въглероден диоксид и ще даде възможност на електроенергийните системи да гарантират по-голям дял слънчева и вятърна енергия.

Българският строителен холдинг представи приоритетите си по отношение на проекти в сферата на атомната енергетиката, включващи както активното ангажиране на компанията с проекта за изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" по технологията AP1000 на американската компания Westinghouse, така и възможностите за изграждане на малки модулни реактори (SMR) на територията на страната.

В рамките на разговорите rзпълнителният директор на Dмериканския ядрен институт Карол Бериган отбеляза значението на подобен тип проекти и постави акцент върху сътрудничеството по отношение обмен на опит и експертиза. Именно последното е един от приоритетите на института, който обединява повече от 350 организации и компании. Той е водещата американска политическа и технологична организация, която покрива всички аспекти на търговската ядрена индустрия.

Ядреният енергиен институт стимулира растежа на световната ядрена индустрия, като обединява усилията на индустрията, правителствените агенции, клиентите, неправителствените организации и широк кръг заинтересовани страни. Той предоставя платформа за споделяне на експертни становища, лидерски позиции и технологични развития, улеснявайки работата в мрежа и споделянето на знания, които колективно оформят пейзажа на ядрената енергетика.

Ключова бе и срещата на представителите на ГБС с Американската асоциация на строителите – основната щатска организация в строителния сектор. Сред темите на срещата бе сътрудничество с по-широк кръг заинтересовани страни и партньорски компании по изпълнението на големи инфраструктурни проекти в сферата на пътното строителство, жп, енергийна и водна инфраструктура в региона на Югоизточна Европа. Организацията включва 27 000 фирми членки и фокусира дейността си върху подобряване качеството на строителството, защитавайки обществения интерес. Сред основните области, които асоциацията поставя за свой приоритет са: развитие на инфраструктура, енергетика и околна среда, образование и изследвания, иновации и технологии, развитие на работната ръка, здраве и безопасност, управление на риска и др.

Калин Пешов - председател на Управителния съвет на ГБС, Пламена Ненкова – зам.-изпълнителен директор, и Марк Вашко - ръководител на представителството на компанията в САЩ, разговаряха със Сара Галегос - директор „Строителство“, Джон Чеймбърс - директор „Комунална инфраструктура“ и Джордан Хауърд, „Индустриално строителство“, и обсъдиха присъединяването на българската компания - посредством американското ú дъщерно дружество - към структурите на организацията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:19 | 22.10.24 г.
Още от Новини виж още