IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България е на второ място в света по най-бърз ръст на цените на жилищата

Страната ни отстъпва само на Турция, която отново оглавява индекса на консултантската компания Knight Frank заради силното ускоряване на инфлацията

16:34 | 12.07.24 г. 44
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС

България е на второ място в света по най-силен ръст на цените на жилищата през първото тримесечие на тази година. Това показва индекс на консултантската компания Knight Frank, който следи 56 национални пазара. С годишно покачване на цените от 16% страната ни отстъпва само на Турция, където цените на жилищата са се покачили с 56% за една година под влиянието на ускорената инфлация там. След изключването ѝ цените на жилищата в Турция всъщност са намалели с 9,9% в реално изражениe.

Жилищата у нас са поскъпнали с 8,4% за шестмесечен период и със 7,1 на сто спрямо края на миналата година.

През четвъртото тримесечие на 2023 г. България зае шесто място в индекса на Knight Frank. Сега след страната ни се нареждат Полша и Колубмия с годишен ръст на цените на жилищата от съответно 13% и 12%, а топ пет на най-бързо растящите национални жилищни пазари в света се допълва от Тайван с покачване от 10,5%. Гърция, която заема шесто място в индекса, е последната страна, която е регистрирала двуцифрен годишен ръст на цените от 10,4%. В десетката попадат още Мексико, Хърватия, Естония и Австралия.

На обратния полюс 11 страни отчитат спад на цените на жилищата през първото тримесечие, като той е най-голям в Люксембург (-14,4%), следван от Хонконг (-11,6%) и Финландия (-7%). Понижение на цените на жилищата през първото тримесечие спрямо същия период на миналата година е регистрирано и на о. Джърси, в Словакия, Франция, Германия, Китай, Австрия, Чехия и Перу.

В момент, когато лихвите по заемите започват да намаляват и с ограничените наличности от жилища за продажба средният годишен ръст на цените на 56-те пазара, следени от Knight Frank, е достигнал 3,6% в 12-те месеца до март тази година, като се е ускорил спрямо 3,2 на сто предходното тримесечие.

Това е значително подобрение спрямо ръста от 2,2% през второто тримесечие на миналата година, когато пазарите поеха последиците от бързото повишаване на лихвите в света от началото на 2022 г.

Въпреки това годишният ръст на цените от 3,6% все още е под 20-годишната дългосрочна тенденция на покачване с 5,6 на сто. За едно тримесечие цените на жилищата са се повишили средно с 1,3%. Това също е подобрение спрямо предходните две тримесечия, но все още е леко под дългосрочното средно ниво от 1,4 на сто.

82% от проследените 56 пазара са отбелязали годишен ръст на цените през първото тримесечие, най-силното представяне от четвъртото тримесечие на 2022 г. насам. На тримесечна база 67% от пазарите отчитат покачване на цените, най-силното представяне от третото тримесечие на 2022 г.

Тъй като инфлацията все още е висока на много пазари в света, реалният ръст на цените на жилищата остава отрицателен. Когато се вземе предвид инфлацията, цените са намалели средно с 0,4% в 12-те месеца до март тази година. Реалният годишен ръст в момента е с 3,3% под дългосрочното си средно равнище от 2,9 на сто.

Пазарът в Австралия, който отбелязва ръст от 7,5% през последните 12 месеца, отчита най-силно преобръщане на тенденциите от миналата година насам, когато цените бяха под натиск от растящите лихви. Но те са намалели с 1% през последния тримесечен период.

САЩ отчитат силен ръст от 6,5%, а на тримесечна база цените са се покачили с 1,9 на сто, подкрепени от ниските наличности, въпреки че лихвите по заемите натежават на пазара. Във Великобритания повишаването на цените на жилищата продължава да се забавя до 1,6% през първото тримесечие, тъй като високите лихви по заемите допринасят за свиването на достъпността.

Европейските пазари включват осем от 11-те страни със спад на цените, включително Франция и Германия. Тези страни усещат последиците от забавянето на икономическия растеж и високата инфлация през последно време.

„Цените на жилищата нараснаха през миналата година на повечето пазари в света. Много пазари страдат от липсата на имоти за продажба и от забавено излизане на пазара на новопостроени жилища, което води до относително стабилно търсене, тласкащо цените до нови върхове“, коментира Лиъм Бейли, глобален ръководител на анализите в Knight Frank.

„Но в по-дългосрочен план само понижаване на разходите за обслужване на дълговете ще запази ръста на цените“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:34 | 12.07.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

24
rate up comment 1 rate down comment 8
xapoznai
преди 4 месеца
Повишаването на данъците би било нещо, което ще се отрази на пазара ама ще рискуват ли политиците хората да си пратят парите навън? Вероятно ще дойде и този момент с влизането в еврозоната. Но за сега няма да стане! Личното ми мнение е, че влизането в ЕЗ по-скоро ще намали цените, отколкото да ги увеличи. Останалите фактори обаче тласкат цените нагоре. Пазара на труда е затегнат и при положение, че ние сме последни в съюза НЯМА НИКАКЪВ НАЧИН да не растат доходите. Няма откъде да дойде по-евтино!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 11 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 4 месеца
До: xapoznaСлушай сега братле, Правителството вече трети път емитира дълг НА ВЪТРЕШЕН ПАЗАР Познай кой купува 40 пр. От него?! Ще ти кажа -банките.Има и друго не е задължително банката да изчерпа ресурса за да спре.кредитирането. Достатъчно е кредитния и портфейл да се влоши, а той може да се влоши с лоши кредити. Тогава тя спира да финансира. Уни кредит финансира държавата на 3.75 което е идеално за нея защото лихвите по депозитите са 0Правителството печели защото на външен кредита е на ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 12
xapoznai
преди 4 месеца
Пълни глупости пишеш, смесваш понятия така че да ти паснат, цялото прилича на пропаганден сценарии. Няма как да изпариш ликвидността от банките, освен ако не финансираш държавен дълг. Правителствата от последните години се финансират и рефинансират с външни пари. От там и пропагандата на Уникредит, които много им се плаче че трябва да финансират ипотеки на 2,5 вместо държавен дълг на 4%. Ама като не мина сега си трайкат вече. Безработицата не може да расте - има десетки хиляди скъпи чужденци!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 16 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 4 месеца
УниКредит доклад 2023Ръстът на цените на жилищата в София е опасен. В 94% от кварталите имотите за жилищни цели са надценени, а в 35% от тях има балон, според данни към третото тримесечие на 2023 г. За да се върне пазарът към равновесното си положение, в каквото той беше преди 10 години, вариантите са или цените на жилищата да паднат с 47%, или доходите да се повишат с 89%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 20 rate down comment 2
Az_Kocho
преди 4 месеца
Прочети отново товаДо 2007 пак агитирахме как цените ще скочат с влизането на България в ЕС.През 2008 пак обяснявахте как цените падат по света, но не и в бг. През 2011 бг беше втора в света по срив на цените на имотите. Сега историята е на път да се повтори!Този пазар е цикличен и както върви нагоре така върви и надолу. Последните 7 г. Беше само нагоре, е от тук натам очаквай да тръгне надолу.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 21 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 4 месеца
Безработицата расте и скоро ще е 6 пр. Възнагражденията РАСТЯХА , както и пенсиите и вече се говори за спиране на този ръст, защото те се покриват с заеми а не защото икономиката расте. Данъците са смешни и затова ЕК няколко пъти повтори че трябва да се вдигнат иначе няма ЕЗ."Струва" това не е да го продадеш. Като продадеш тогава ще говориш колко струва иначе това са пари на хартия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 21 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 4 месеца
Haponzi, Чета Евростат, чета икономисти а не брокереки бълвочи. Тази ликвидност която се излива на този пазар, трябва да се връща с лихвите, които БНБ следи само при отпускането но не и в развитие. На втората година лихвата тихомълком се вдига..Възбраните само за София са 1680 за последното тримесечие. Тази ликвидност, приятелю може да секне за един ден когато някоя банка изквичи, както се случи през 2014 с КТБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 1 rate down comment 19
xapoznai
преди 4 месеца
Ще дам и пример - мой колега купува 2008 в пика, възможно най лошия момент за покупка 60кв апартамент с 30г ипотека, след няколко години на робство до 2013 изцяло съсредточен върху ипотеката, най-сетне си поема въздух, в периода 2018-2023 изцяло я изплати (повече от 50%). В момента апартамента му струва двойно на пика от 2008г. И се пита тука ако беше спестявал на вода и въздух(и наем) щеше ли да стане за 15 години? Отговора е не! Разбира се, можеше и да се забатачи нацяло ама се оправи някак!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 19
xapoznai
преди 4 месеца
Kocho не знам къде ги четеш тези глупости, че цените КЪДЕТО и да е НЕ са на нивото от 2010 година, но искам да ти дам няколко насоки които вече съм дал на Навраков! 2009г няма да се случи, защото тогава нямаше ликвидност, а в момента не могат да смогнат да раздадат кредити. Има толкова много пари, а няма къде да се инвестират. Безработицата е ниска и има десетки хиляди чужденци работници у нас. Възнагражденията нарастват с 10% годишно. Данъците на имотите са смешни. Икономиката няма общо с 2010г
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 21 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 4 месеца
Сделките в страната са нагоре само с 13 пр. а отпуснатите кредити с 50 пр и 25 пр. само за последната година. Сделките би трябвало да са много повече! А те не са въпреки рекорда на кредитите.За разлика от Бургас всичките други големи градове са с по малко продажби на годишна база спрямо 2022,2021 и 2020. и с леко покачване в сравнение с 2023 на годишна базаПловдив е надолуЗатъвате все повече в кредити и все някога ще.решите да кеширате или ще ви се наложи. Тогава.ще стане интересно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още