IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България е на второ място в света по най-бърз ръст на цените на жилищата

Страната ни отстъпва само на Турция, която отново оглавява индекса на консултантската компания Knight Frank заради силното ускоряване на инфлацията

16:34 | 12.07.24 г. 44
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС
Снимка: Надежда Пеева, БГНЕС

България е на второ място в света по най-силен ръст на цените на жилищата през първото тримесечие на тази година. Това показва индекс на консултантската компания Knight Frank, който следи 56 национални пазара. С годишно покачване на цените от 16% страната ни отстъпва само на Турция, където цените на жилищата са се покачили с 56% за една година под влиянието на ускорената инфлация там. След изключването ѝ цените на жилищата в Турция всъщност са намалели с 9,9% в реално изражениe.

Жилищата у нас са поскъпнали с 8,4% за шестмесечен период и със 7,1 на сто спрямо края на миналата година.

През четвъртото тримесечие на 2023 г. България зае шесто място в индекса на Knight Frank. Сега след страната ни се нареждат Полша и Колубмия с годишен ръст на цените на жилищата от съответно 13% и 12%, а топ пет на най-бързо растящите национални жилищни пазари в света се допълва от Тайван с покачване от 10,5%. Гърция, която заема шесто място в индекса, е последната страна, която е регистрирала двуцифрен годишен ръст на цените от 10,4%. В десетката попадат още Мексико, Хърватия, Естония и Австралия.

На обратния полюс 11 страни отчитат спад на цените на жилищата през първото тримесечие, като той е най-голям в Люксембург (-14,4%), следван от Хонконг (-11,6%) и Финландия (-7%). Понижение на цените на жилищата през първото тримесечие спрямо същия период на миналата година е регистрирано и на о. Джърси, в Словакия, Франция, Германия, Китай, Австрия, Чехия и Перу.

В момент, когато лихвите по заемите започват да намаляват и с ограничените наличности от жилища за продажба средният годишен ръст на цените на 56-те пазара, следени от Knight Frank, е достигнал 3,6% в 12-те месеца до март тази година, като се е ускорил спрямо 3,2 на сто предходното тримесечие.

Това е значително подобрение спрямо ръста от 2,2% през второто тримесечие на миналата година, когато пазарите поеха последиците от бързото повишаване на лихвите в света от началото на 2022 г.

Въпреки това годишният ръст на цените от 3,6% все още е под 20-годишната дългосрочна тенденция на покачване с 5,6 на сто. За едно тримесечие цените на жилищата са се повишили средно с 1,3%. Това също е подобрение спрямо предходните две тримесечия, но все още е леко под дългосрочното средно ниво от 1,4 на сто.

82% от проследените 56 пазара са отбелязали годишен ръст на цените през първото тримесечие, най-силното представяне от четвъртото тримесечие на 2022 г. насам. На тримесечна база 67% от пазарите отчитат покачване на цените, най-силното представяне от третото тримесечие на 2022 г.

Тъй като инфлацията все още е висока на много пазари в света, реалният ръст на цените на жилищата остава отрицателен. Когато се вземе предвид инфлацията, цените са намалели средно с 0,4% в 12-те месеца до март тази година. Реалният годишен ръст в момента е с 3,3% под дългосрочното си средно равнище от 2,9 на сто.

Пазарът в Австралия, който отбелязва ръст от 7,5% през последните 12 месеца, отчита най-силно преобръщане на тенденциите от миналата година насам, когато цените бяха под натиск от растящите лихви. Но те са намалели с 1% през последния тримесечен период.

САЩ отчитат силен ръст от 6,5%, а на тримесечна база цените са се покачили с 1,9 на сто, подкрепени от ниските наличности, въпреки че лихвите по заемите натежават на пазара. Във Великобритания повишаването на цените на жилищата продължава да се забавя до 1,6% през първото тримесечие, тъй като високите лихви по заемите допринасят за свиването на достъпността.

Европейските пазари включват осем от 11-те страни със спад на цените, включително Франция и Германия. Тези страни усещат последиците от забавянето на икономическия растеж и високата инфлация през последно време.

„Цените на жилищата нараснаха през миналата година на повечето пазари в света. Много пазари страдат от липсата на имоти за продажба и от забавено излизане на пазара на новопостроени жилища, което води до относително стабилно търсене, тласкащо цените до нови върхове“, коментира Лиъм Бейли, глобален ръководител на анализите в Knight Frank.

„Но в по-дългосрочен план само понижаване на разходите за обслужване на дълговете ще запази ръста на цените“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:34 | 12.07.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

34
rate up comment 9 rate down comment 2
Az_Kocho
преди 4 месеца
До: xapoznaiА кредитите растат с 25 пр. На година....Как мислиш това устойчиво ли е?За пръв път чувам за крива на предлагане и търсене, ха х аха.Виж сега за да вдигне заплатата един работодател трябва да е вдигнал продажбите. Повечето фирми вдигат заплатите не защото имат повече поръчки за да не им избягат служителите. Така увеличението се прехвърля върху потребителя който спира да купува от теб и отива при конкуренцията която продава по евтино защото е автоматизирала процеса, вдигнала ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 2 rate down comment 8
xapoznai
преди 4 месеца
До: Az_KochoКАкво безработица бе хахах! Търсихме човек 6 месеца на техническа позиция - само бармани и сервитьори кандидатсват! По сервизите всеки втори е украинец, гледам и по строежите където заплатите са солидни също вече се мяркат. Безработица имало - я отвори джобса да ми покажеш къде е тая безработица. Миналата години исках да наема работници за ден в Царево - 150 кинта искат и питат "ама за цял ден ли". Каква безработица, аре излез малко на въздух, стига кисна вкъщи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 1 rate down comment 10
xapoznai
преди 4 месеца
До: Az_Kocho""До тук за 1 г. 600млн лева."Ама за година депозитите растат с 4млрд, какво да говорим - смешно е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 1 rate down comment 11
xapoznai
преди 4 месеца
До: Az_Kocho"Оправдан" ръст няма - има крива предлагане и търсене, като има много предлагане цените падат, като има голямо търсене се вдигат. Тези глупости с "производителността" въобще не кореспондират с реалността. Скоро не съм проверявал, но прозиводителността беше 1/2 от средноевропеската, а заплатите 1/4. С други думи доходите са далееееч назад и понеже базата е ниска сега се сравняват ръстове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 17 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 4 месеца
Този ръст на заплатите е оправдан само ако производителността расте, а тя.не расте. По този начин фирмите които плащат високи заплати без ръст на производителността губят конкурентноспособност и отпадат от пазара а безработицата расте.Елементарни икономически закони!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 10 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 4 месеца
До: xapoznai"Провери какви суми има в банките и какво емитира правителството на вътрешния -"До тук за 1 г. 600млн лева. И всеки път лихвата расте от 3.2 на 3.75.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 12 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 4 месеца
До: xapoznai"рискуват ли политиците хората да си пратят парите навън? "Иначе няма ЕЗ, Целта за Ез е да се излезе от борда и правителството да тегли кредит на воля. Така че затова всеки ден има облъчване за приемането ни в ез. Обаче с тези кредити инфлацията няма да падне а с тази инфлация няма ЕЗ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 16 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 4 месеца
До: TanzaniaПак ти казвам и спри да говориш на изуст.Провери кой финансира правителството на вътрешен пазар.Освен това трябва да.се.броят кредитите които банките са раздали и не са налични в тях, освен това има 12 пр задължителен буфер които банките не могат да харчат.Освен това все повече богати българи си теглят парите и внасят по чужди банки. Вече има бг банки които дават 3.2 пр лихви годишни.Трябва да четеш икономически новини а не брокерски измислици
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 15 rate down comment 0
Az_Kocho
преди 4 месеца
До: Az_KochoПравителството печели защото на външен пазар кредита е на над 4.75..Много неща не са ти ясни. Ако се опитваш да ме обориш говори с цифри а не с празни брокерски братвежи.Безработицата расте провери в НСИ.Чуждите работници са сезонни, най вече е.туризма и много от тях идват с цел да вземат работна виза за тук и да духнат на запад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 9
xapoznai
преди 4 месеца
До: Az_KochoПровери какви суми има в банките и какво емитира правителството на вътрешния - то няма място за сравнение, дори ръста не могат да абсорбират, какво остава за основната сума... Колкото до лошите кредити- резервите у нас двойни спрямо навън и банките са СВРЪХ капитализирани...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още