fallback

Големите офис сгради в Лондон се оказват почти непродаваеми

Високите лихви и хибридната работа осуетяват усилията за силен тласък на сделките

09:20 | 13.07.24 г.

Големите офис сгради в Лондон се оказват почти непродаваеми, тъй като високите лихви и притесненията на инвеститорите поради хибридната работа осуетяват усилията за силно съживяване на сделките, пише Financial Times.

Само няколко офис сгради в Лондон са били продадени за над 100 млн. паунда през първото полугодие на тази година, сочат данни на компанията за имотни анализи CoStar. Лондонското Сити не е регистрирало никакви продажби в такъв размер в рязък контраст с времената, когато най-големите сделки на пазара надхвърляха 1 млрд. паунда.

GPE и Derwent са сред редицата собственици на офис сгради, които са се опитали да продадат по-скъпи обекти, но тези опити в повечето случаи са се провалили или компаниите тихомълком са се отказали от тях, след като евентуалните цени не са отговорили на очакванията им.

Силният ръст на лихвените проценти през последните две години води до резки промени в цените на всички бизнес имоти, но особено на офис сградите, където инвеститорите са изправени пред несигурност относно силата на търсенето от компаниите, след като хибридната работа стана популярна в резултат на пандемията.

Инвеститори, които са купили офиси в центъра на Лондон от 2014 г., вероятно ще трябва да преглътнат загуба, ако продадат днес, сочи индексът на MSCI. При сегашни цени 64% от офисите в Лондон биха били продадени за по-малко от сумата, за която са били купени, показва още индексът.

В началото на тази година брокери на недвижими имоти прогнозираха, че продажбите ще се увеличат, движени от вълна на настъпващи крайни срокове за рефинансиране.

Но се стигна до относително малко такива сделки поради по-ниските общи нива на задлъжнялост в сравнение с имотната криза през 2009 г., стабилизирането на лихвите, макар и на по-високи нива, и гъвкавостта на кредиторите.

Но собствениците на офиси, които сега се стремят да съживят пазара за по-големи сделки от позиция на силата, не успяват да го направят. Обяви през последно време показват, че собствениците на имоти продължават да проучват цените и интереса на купувачите.

Джулиан Сендбач, ръководител на офис пазарите в центъра на Лондон в консултантската компания JLL, коментира: „Собствениците знаят, че ликвидността в сегмента над 150 млн. паунда е наистина трудна. Ще има един куп неща, които няма да са подходящи за сегашните пазарни условия“.

Офиси в Лондон на обща стойност едва 2,5 млрд. паунда са променили собствеността си тази година, което е спад с 28% спрямо вече потиснатия пазар миналата година, сочат данни на компанията.

Собственикът на офиси Derwent, която е част от индекса FTSE 250, продаде сграда за около 120 млн. паунда в Лондон, а конкурентът GPE се опита да продаде друга сграда за над 200 млн. паунда. И двете сгради са получили оферти, които не са отговорили на очакванията на собствениците и продажбите са били замразени, съобщават запознати със сделките източници.

„Днес няма много данни за принудителни продажби, но има нарастващи данни за мотивирани продажби“, коментира Тоби Кортолд, главен изпълнителен директор на GPE, която неотдавна набра финансиране на стойност 350 млн. паунда за възможности за покупки.

Derwent и GPE редовно продават установени имоти за финансиране на нови придобивки и строителни проекти. Компаниите са отказали коментар за конкретни сделки.

Сделки с отстъпка в цената на две по-големи сгради в Canary Wharf също бяха отменени през последните месеци.

Очакванията, че Английската централна банка (АЦБ) ще започне да понижава лихвите през лятото също засилиха решителността на някои продавачи да не се разделят със сгради на всяка цена.

„Мисля, че решителността на продавачите започва да се затвърждава леко, тъй като вероятно най-лошото е зад гърба ни“, казва Ричард Гарсайд, ръководител на отдела за имоти в центъра на Лондон в консултантската компания Savills.

В същото време високите разходи за обслужване на дълговете продължават да затрудняват повечето купувачи да стигнат до жизнени от финансова гледна точка сделки. Много от активните купувачи на сегашния пазар са изключително богати семейства, които обикновено имат малко дълг, но те имат граница относно размера на сградата, който могат да приемат.

Макар че прогнозите за порой от продажби на проблемни активи се оказаха погрешни, такива все пак имаше.

Herbal House в Клеркънуел, някога печатницата на Daily Mirror, беше поставена под надзора на синдици, които приеха продажба през последните седмици за 105 млн. паунда, малко над дълга от 102 млн. паунда, обезпечен със сградата. Сграда в лондонското Сити, отдадена под наем на WeWork и някога собственост на инвестиционното звено на компанията за съвместни работни пространства, също беше обявена за продажба след назначаването на синдици в края на март.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:01 | 13.07.24 г.
fallback
Още от Новини виж още