Хонконгски съд отложи за 24 юни изслушване по петиция за ликвидация срещу китайския строителен предприемач Kaisa Group Holdings Ltd. в понеделник, като даде на финансово затруднената фирма повече време да работи по дългово споразумение, съобщава Bloomberg.
Изслушването е второто, откакто първоначалният вносител на петицията поиска да се оттегли, а ключова група кредитори, която стои зад повече от една трета от офшорните заеми на Kaisa, се опита да заеме неговото място.
Кредиторите и строителната компания са постигнали напредък по принципни споразумения, разкрива адвокатът на групата по време на предишното съдебно заседание през април.
Изпадналият в затруднение предприемач все още не е представил публично предложение за преструктуриране повече от две години след фалита си по офшорния дълг.
Kaisa публикува последната си публична актуализация за преструктурирането на своя дълг в края на март, когато отчете, че загубата за 2023 г. се е увеличила с 51% на годишна база до 19,7 млрд. юана (2,7 млрд. долара). По това време компанията заяви, че ще продължи да комуникира с кредиторите си, за да „приложи холистичен план за преструктуриране възможно най-скоро“.
Kaisa е един от многото китайски строителни предприемачи с просрочени задължения, които са изправени пред заплахи от ликвидация. Има малко признаци, че дълговата криза в областта на недвижимите имоти в Китай наближава своя край, тъй като все повече предприемачи са въвлечени в катаклизма.
Наскоро Китай обяви нови усилия за съживяване на сектора на недвижимите имоти, включително чрез предложение местните власти да купуват милиони непродадени жилища в очакване на обратна връзка от няколко провинции и държавни органи. Това се смята за един от най-амбициозните опити за спасяване на пазара на имоти.
Мерките в миналото, включително кредитни линии за строителни компании от държавните банки, не успяха да възстановят доверието.
Анализатори на Morgan Stanley коментират, че новите мерки „постигат добър баланс между предоставянето на известна защита и оставянето на имотния цикъл да следва своя ход без разширяващи се рискове за местните държавни компании и банки“.