През последните години у нас се наблюдава непрекъснато нарастване на цените на жилищата, докато нивата на лихвите по кредитите остават относително стабилни. Кои са факторите, въз основа на които потребителите могат да изберат дали да закупят собствено жилище, или да живеят под наем?
Bloomberg TV Bulgaria потърси мнението на петима експерти по темата.
Николай Георгиев, мениджър „Оценки и консултационни услуги“ в Colliers:
„Отговорът не е категоричен, тъй като зависи от няколко ключови фактора: спецификите на самото жилище като локация и качество на строителството, а от друга страна – от условията по ипотечния заем, лихвен процент, срок на ипотеката и процент самоучастие. Нека направим съпоставка между двата варианта. За пример ще използвам един затворен комплекс от високия сегмент на пазара. Комплексът се намира по южната дъга на околовръстния път на София. В него тристаен апартамент с две спални и площ от 130 кв. м. се отдава под наем за около 1700 евро на месец. Продажната му цена е около 400 хил. евро. За да изчислим размера на месечната вноска са нужни три неща – лихвения процент, който е малко над 2,5% (това е ефективният лихвен процент по жилищни кредити в лева и срок над 10 г.), годишния процент на разходите е малко над 2,8%, другите два основни фактора са срок на заема и процент на самоучастие. При 20% самоучастие и 20 г. срок на заема месечната вноска е над 1770 евро. При по-голям процент на самоучастие и по-кратък срок на заема месечната вноска е около 1660 евро. Следователно при тези условия към днешна дата, месечният разход за наем и плащане по ипотека не са толкова различни. Това е доста опростена сметка, която не взима предвид фактори като изявеното предпочитание на местните купувачи да притежават жилище. Трябва да се има предвид и че тази сметка не отчита потенциална промяна в лихвените нива или наемната цена, нито потенциално поскъпване или обезценка на жилището, както и каквато и да било промяна в макроикономическата обстановка, като очакваното приемане на еврото.“
Снежана Стойчева, управител на водещата медия за недвижими имоти Imoti.net:
„Зависи какво търси човек. Българинът предпочита да има собствен имот, така че винаги ще се стреми към това. Ако човек не разполага с достатъчно средства за това да си купи имот и да има себеучастие, за да може да изтегли ипотечен кредит (то трябва да бъде минимум 20% до 40%, а аз бих препоръчала и малко повече за по-голяма сигурност), то живеенето под наем е добра опция. Проблемът обаче е, че в момента ситуацията е такава, че наемите пораснаха доста. Не че и цените на имотите не нараснаха, но ако човек не намери имот на вторичния пазар, който да закупи с ипотечен кредит, ако се наложи да си купи ново строителство и да чака то да бъде завършено, то ще трябва да плаща и наем, и кредит. В момента предлагането е доста по-малко, особено на имоти от вторичния пазар. За това може би ситуацията предразполага повече да се отива към наем. Кредитните вноски и наемът са вече доста близки и ако човек намери подходящ имот на вторичния пазар, е по-добре да закупи жилище.“
Антон Илиев, съосновател на агенция „КА5 имоти“:
„По-скоро към момента е по-изгодно да се живее под наем, защото цените са стигнали доста високи нива, няма гаранция, че тези високи нива ще бъдат променени за бъдеще. Все още наемните цени са доста по-ниски отколкото продажните цени.“
Вижте всички отговори в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.