Планинските градове във френските Алпи, които отдавна са известни със ски курортите си, се радват напоследък на засилен интерес от инвеститорите, пише консултантската компания JLL.
Само областите Савоя и Горна Савоя отчитат удвояване на обема от сделки с хотели през последните две години, подобрявайки рекорди с финализирани сделки за хотели на обща стойност над 800 млн. евро, сочат данните на JLL.
„Поради затоплянето на климата и ограниченото ново предлагане на ски комплекси по-сигурни откъм сняг локации на по-големи надморски височини постигат по-високи стойности“, коментира Матийо Сюби, вицепрезидент на отдела за хотели и места за настаняване за Европа, Близкия изток и Африка (ЕМЕА) в JLL.
В действителност 80% от сделките през 2023 г. в Алпите са сключени в области с надморска височина от 1800 м нагоре. Първосласните курортни комплекси привличат значителен интерес от инвеститорите със сделки за хотели на обща стойност 235 млн. евро, сключени в престижната и скъпа област Куршевел. Те са съставлявали 56% от всички сделки в региона.
Институционалните инвеститори са най-активните участници, съставляващи почти 60% от общия обем от сделки, включително придобиването на имоти на френската туристическа компания Club Med в Самоен и Ла Розиер през 2022 г. и на Club MMV La Plagne през 2023 г.
Сюби казва, че периодът е безпрецедентен и за портфейлни сделки, движени предимно от придобиванията на брандове като Lodge и Spa Mountain и веригата Temmos. „Големи оператори постигат стабилно представяне, особено в луксозния сегмент, който привлича много находчиви инвеститори“, отбелязва той.
Нарастващото търсене на инвестиции променя хотелската индустрия в Алпите, особено в луксозния сегмент. Вследствие на преднамерено пренасочване на вниманието наличните стаи в по-ниския сегмент са намалели, докато стаите в четиризвездни и петзвездни хотели са нараснали през 2023 г., сочат данни на L’Agence Savoie Mont Blanc.
Броят на нощувките във високия пазарен сегмент също е нараснал, като тези в четиризвездни и петзвездни хотели са се увеличили с над 17% между 2019 и 2023 г. по данни на френската национална статистическа служба INSEE. Това се дължи на строителството на редица хотели във високия сегмент.
В същото време преустройството на съществуващи места за настаняване във великолепни частни хижи допринася за ръста на луксозните хотели в региона, пише JLL.