Телефонът на Агнес Марчиняк-Костржева не спирал да звъни. Тя е в бизнеса с имоти от 25 години, като помага на поляци да купуват жилища по южното крайбрежие на Испания, но последните няколко месеца са били „пълна лудница“, пише CNN.
Причините хората да искат да сменят балтийското със средиземноморското крайбрежие са много. Над три десетилетия след рухването на комунизма поляците са по-богати от всякога. Много хора, които са създали бизнес в началото на 90-те години на миналия век, сега се готвят за пенсиониране. А работата от разстояние, породена от пандемията, позволява на мнозина да живеят където пожелаят и да избират по-топъл климат.
Но редица брокери на недвижими имоти съобщават пред CNN, че клиентите им посочват още една причина – войната на Русия в Украйна и опасението, че конфликтът може да се разпространи.
„Преживях две вълни на бързо растящ интерес към закупуването на имоти. Първата беше през февруари 2022 г., непосредствено след началото на войната. Втората е от февруари 2024 г.“, споделя Марчиняк-Костржева.
Нагласите през последните седмици са помрачени, тъй като Русия се опитва да надгради победите си на бойното поле през последно време, като изпробва слаби места по границите и обстрелва градове в Украйна при въздушни удари. Президентът Володимир Зеленски предупреди миналата седмица, че ако Конгресът на САЩ не одобри военна помощ, Украйна „ще изгуби войната“.
А коментари на видни западни фигури предизвикват сътресения в други части по източния фланг на Европа. През февруари бившият президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще насърчи Русия да прави „каквото си поиска“ с всяка страна членка на НАТО, която не си плаща дължимите вноски. Полският премиер Доналд Туск предупреди миналия месец, че Европа е в „предвоенна ера“.
„След изявлението на Тръмп и интервюто на Туск получихме обаждания, дори не зная колко, хората питаха дали могат да дойдат до три дни и да купят имот и колко време отнема процедурата до получаването на ключовете“, казва Марчиняк-Костржева.
Рекорден брой поляци са купили имот в Испания през 2023 г., подобрявайки предишния рекорд от предходната година, съобщи полското издание Bizblog.
Нотариусът Мария Руис Лопес, която работи между Испания и Варшава, казва, че търсенето „нараства невероятно“ от началото на годината.
„Много често нашите клиенти ни казват, че купуват имот, тъй като се страхуват от войната и от Русия, затова искат да имат място, за където евентуално да заминат бързо, ако се наложи“, допълва тя.
Някои купуват в състояние на лека паника. Лопес казва, че един клиент е купил имот миналия месец, тъй като искал да избегне призовка в полската армия. Марчиняк-Костржева си спомня за друг, който, подтикнат от страхове от разпространение на войната, купил миналия месец апартамент в Испания и поискал да го отдава под наем, при условие че ще може да получи бърз достъп до него, ако се наложи. Когато тя обяснила, че за напускането на имот от наематели е нужно време, клиентът отговорил: „Добре, да го оставим празен за всеки случай, ако стане нещо“.
Други купуват с поглед към инвестициите си. За Веслав, полски пенсионер на 70 години, перспективата войната да дойде в Полша е „черен лебед“, събитие с малка вероятност и значими последици. Въпреки това той иска да подсигури залозите си.
„Когато чух истории за украинци, които са принудени да напуснат страната си до един час, вземайки със себе си всичкото си имущество, осъзнах, че всичко, което имам, е в Полша“, казва Веслав, който предпочел да посочи само първото си име. Той продължава да живее във Варшава, но купил малък имот в Андалусия, Южна Испания. „Мотивът наистина беше войната в Украйна“, споделя Веслав.
Но повечето хора купуват, мислейки за спокойствие – резервен план за достатъчно богатите да си го позволят. Друг полски купувач, пожелал да остане анонимен, казва пред CNN, че войната е „определено основната причина за вземане на бързо решение за покупка“. Мъжът, който е баща на две деца, допълва, че „най-важното“ за него и за съпругата му „е да знаем, че имаме втори дом, ако се наложи. Това ни дава голямо усещане за удобство“.
Поляците може да са специален случай. След посткомунистическото икономическо „чудо“ повече поляци успяват да купят втори домове в чужбина, отколкото преди. А поради границите на страната им с Украйна и Беларус поляците вероятно усещат по-голяма необходимост от подобна стъпка.
Но граждани на други източноевропейски страни също купуват имоти на Запад. Лиива Илак започнала бизнеса си преди 20 години, като продавала предимно скъпи испански имоти на клиенти от родната ѝ Естония. Но тази година тя получила повече запитвания от всякога и много от клиентите ѝ търсят по-малки имоти.
„Преди три месеца започнах да получавам запитвания за наистина малки апартаменти, тъй като хората не искат да държат всичките си яйца в една кошница в Естония. Те искат да притежават имот тук, така че ако положението стане малко по-сериозно, да имат къде да отидат“, казва Илак.
„Ние, разбира се, сме в НАТО, но трябва да кажа, че много хора са наистина изплашени“, отбелязва тя и допълва, че тази година е помогнала и на литовци да купят имоти в Испания.
Търсенето нараства в момент, когато Русия засилва „войната си на нерви“, показвайки собствената си неприкосновеност, а Европа изглежда разколебана по въпросите на собствената си отбрана.
В Русия контролът на Путин върху властта е по-силен от всякога, след като управлението му беше удължено с още шест години на компрометирани избори и след смъртта на лидера на опозицията Алексей Навални.
А в чужбина Путин кара Европа да си задава въпроси. Ракети, предназначени за Украйна, се отклониха в полското въздушно пространство. Беларуски войски, по заповед на Кремъл са струпани на границата с Полша. Естония предупреди за „сенчеста война“ на нейна територия. А в Литва един от съдружниците на Навални беше бит с чук – послание, че дори в родината не е безопасно.
„Изглежда, че те се справят добре, защото щом дори на ниво недвижими имоти имаме хора, които оправдават избора си на начин на живот и решението си да напуснат страна или регион със страха, че може да има трета световна война или ядрен холокост и руски танкове, значи те вече са спечелили в много отношения“, отбелязва Илак.