Ръководителят на германския финансов регулатор съобщи, че 2024 г. няма да бъде толкова добра за печалбите на банките и че недвижимите имоти са нарастващ риск, предава Ройтерс. Най-голямата икономика в Европа преминава през най-голямата си имотна криза от десетилетия.
Финансовият регулатор в страната BaFin отдавна предупреждава за рискове в нажежения някога имотен сектор, но изказвания на председателя му Марк Брансън в подкаст и отделен доклад на BaFin възприеха по-песимистичен тон, в момент когато индустрията изпитва затруднения заради по-високите лихви, изпаднали в несъстоятелност компании и рязко забавяне на сделките.
„Мнозина бяха въодушевени във времената на крайно ниски лихви. Затова идва необходима корекция“, коментира Брансън в подкаста Finanz-Szene и нарече бизнес имотите „риск номер едно“.
Проблемите на предприемачите и на имотните компании водят до спадащи цени и рязко забавяне на сделките, което според BaFin вероятно ще продължи.
„Затрудненото положение... вероятно ще повлияе на печалбите на засегнатите банки за по-дълъг период и изисква по-големи провизии за риск“, отбеляза BaFin в отделен доклад, в който очертава рисковете, върху които ще се съсредоточи регулаторът през 2024 г.
Освен имотния сектор BaFin ще следи и IT рискове от киберпрекъсвания на работата и изнасяне на услуги от компании, които той регулира.
Брансън отбеляза, че по-високите лихви и генерираните печалби са били благодат за банките през 2023 г., но допълни, че рентабилността им през 2024 г. ще бъде „по-трудна“.
„Много от разходите в кредитните портфейли идват със забавяне във времето и ще видим това през 2024 г. и през следващите години“, отбеляза той.