Самоучастието на домакинствата в България във втория етап от програмата за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд за апартамент от 60 кв. м в блок с разгъната застроена площ (РЗП) от 4400 кв. м би излязло средно около 5100 лева на домакинство, сочат предварителните разчети от първия етап на процедурата.
Срокът за кандидатстване по втория етап от програмата се удължава до края на февруари, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Кандидатстването по процедура "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищен сграден фонд – Етап II“ е удължен до 17:00 часа на 29 февруари 2024 г. Документите по процедурата за кандидатстване остават същите, като за първия етап.
Новите срокове предвиждат Сдруженията на собствениците да подадат необходимите документи в общините до 10 февруари 2024 г.
Към основния пакет документи трябва да се приложи допълнително решение на Общото събрание на етажната собственост, че съсобствениците са съгласни да осигурят 20 на сто съфинансиране за изпълнение на мерките за енергийна ефективност.
До края на работния ден на 29 февруари общините следва да подадат окомплектованите документи за всяка сграда в ИСУН.
Предстои до 1 февруари местните власти да обявят графика за подаване на заявленията към тях – както на интернет страницата на общината/района, така и в поне една местна медия.
Удължаването на срока за подаване на проекти дава възможност на гражданите, които са останали в резервния списък с предложения по Етап I, да кандидатстват във втория етап на процедурата, посочват от министерството. В този случай те имат предимството, че документите им вече са разглеждани и евентуално установените пропуски в тях са отстранени.
Съсобственици в блокове, които досега не са заявили желание за участие в програмата, също могат да го направят.
Със средствата от Националния план за възстановяване и устойчивост в Етап II ще се финансират до 80 на сто от инвестициите за изпълнение на предписаните дейности при провеждане на енергийните обследвания. Останалите 20 на сто от общия размер на средства трябва да бъдат осигурени от съсобствениците, за което те трябва да са взели решение на проведено от тях общо събрание.
Размерът на средствата от Националния план за възстановяване и устойчивост за Етап II е 282,4 млн. лв. Заедно с необходимото задължително съфинансиране от над 70 млн. лв. общият размер на разходите, които могат да бъдат финансирани, ще достигне 353 млн. лв. Данните от извършеното класиране по Етап I показват, че с този ресурс ще може да бъдат обновени около 250 многофамилни жилищни сгради.
Предварителните разчети от първия етап на процедурата сочат още, че средната стойност на инвестицията на един блок е около 1,5 млн. лева с вкл. ДДС, а средната стойност на разгъната застроена площ (РЗП) е 4400 кв. м. Така самоучастието от 20 на сто в Етап II на процедурата по ПВУ за апартамент от 60 кв. м в блок с РЗП 4400 кв. м би излязло средно около 5100 лева на домакинство.
Кандидатите за участие в процедурата е необходимо да осигурят и в процеса на изпълнение да платят 20 на сто от всички разходи за обновяване на блока им. Членовете на сдруженията на собствениците могат да набавят необходимото собствено финансиране изцяло със собствени средства или чрез използването на различни финансови инструменти, разработени и предоставени от частни участници на пазара, например чрез ЕСКО договор с финансова или друга организация или чрез договор с електроразпределително дружество, което е разработило и предоставя инструменти за финансиране на разходи за енергийна ефективност.
Целта на инвестициите, които ще бъдат направени, за да се изпълнят предписаните мерки за всяка одобрена по процедурата сграда, е да се постигне минимум 30 на сто спестяване на първична енергия и клас на енергопотребление "В". Те ще се доказват с изготвена от сертифициран енергиен одитор оценка, проведена след приключване на необходимите строително-монтажни работи. Затова от Министерството обръщат внимание, че всички получени средства ще подлежат на възстановяване, в случай че заложените индикатори за даден блок не бъдат постигнати.
Дейностите и по втория етап на програмата ще се изпълняват във всички 265 общини в страната. С цел избягване на концентрация на средствата и постигане на по-добро териториално разпределение на предоставения ресурс той е разпределен между шестте района за планиране, като за всеки един от тях е заложен лимит на безвъзмездната финансова помощ в размер до 47 млн. лв. Трябва да се има предвид обаче, че това не е гарантиран бюджет, посочват от ведомството.
Процедурата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищен сграден фонд – Етап I" започна на 20 декември 2022 г., като документи по нея до крайния срок 31 май 2023 г. подадоха 3068 сгради. Бюджетът на процедурата по Етап I е 1,1 млрд. лв. с ДДС. Средно внедряването на мерки за енергийна ефективност излиза 1,5 млн. лв. с ДДС на сграда. Средствата по процедурата на Етап I могат да покрият разходите за 756 сгради, които бяха одобрени за финансиране.