България продължава да се изкачва в индекса на консултантската компания Knight Frank за цените на жилищата. През третото тримесечие страната ни заема шесто място по най-бърз темп на покачването им сред 56 страни.
У нас цените на жилищата са нараснали с 10,7% на годишна база, като Knight Frank използва за страната ни данни на Националния статистически институт (НСИ) за второто тримесечие, тъй като за третото тримесечие ще бъдат публикувани на 22 декември.
Преди България в глобалната класация, доминирана от страни от Югоизточна Европа, са само Турция, Хърватия, Гърция, Колумбия и Северна Македония, а в десетката попадат още Мексико, Португалия, Словения и Полша.
Цените на жилищата в света продължават да постигат ръст въпреки усилията на централните банки за борба с инфлацията чрез по-високи лихви, пише консултантската компания. Средният годишен ръст на цените на жилищата е достигнал 3,5% и се доближава до десетгодишното средно равнище преди пандемията от 3,7 на сто.
Сред 56-те изследвани пазара 35 отчитат годишен ръст на цените, а 21 отбелязват спадове. Темпът на покачване на цените сред пазарите достигна връх от 10,9% през първото тримесечие на 2022 г., след което рязко се забави до 2,2 на сто през второто тримесечие на тази година. Ускоряването на ръста през последното тримесечие се дължи на стабилизирането на цените, включително в страни като Великобритания и САЩ. Тези пазари имат устойчиви цени въпреки по-високите лихви по ипотечните кредити, а причината е в недостига на налични имоти за продажба, отбелязва Knight Frank.
Въпреки най-бързото покачване на лихвите в историята цените на жилищата намаляха леко само в началото на тази година и оттогава се върнаха към растеж, а сега са с 3,5% над връхната си точка през 2022 г., коментира компанията. Дори коригирани спрямо инфлацията, реалните цени на жилищата са само с 2% под връхната точка през 2022 г. въпреки по-високите лихви.
Устойчивостта на цените на жилищата компанията обяснява с ограниченото предлагане, нарасналите спестявания на домакинствата и силния ръст на заплатите. В страни като Великобритания ръстът на заплатите изпреварва темпа на инфлацията.
Но основното притеснение за пазарите е свързано с по-бавното възстановяване на обемите от продажби. В развитите икономики продажбите са намалели с 15% до 25% спрямо връхната си точка през последно време. Отсъствието на ценова корекция означава, че се очаква това ограничение за активността да се запази вероятно през цялата 2024 г., а може би и през голяма част от 2025 г. Според прогнозите активността ще се възстанови, едва когато лихвите намалеят значително.
Турция остава на първото място в индекса на Knight Frank, което държи от първото тримесечие на 2020 г., и отново отчита най-силния ръст на жилищните цени с 89,2% на годишна база и 18,1 на сто на тримесечна.
Югоизточна Европа заема пет места в топ десет, като Хърватия отчита годишен ръст на цените от 13,7% и заема второ място в класацията, следвана от Гърция с ръст от 11,9 на сто. Северна Македония е пета в подреждането с поскъпване на жилищата от 11% на годишна база през третото тримесечие.
Япония е най-добре представилата се страна в Азиатско-Тихоокеанския регион с годишен ръст от 6,3%, следвана от Индия с 5,9 на сто.
В САЩ цените на жилищата са отбелязали ръст от 1,3% през третото тримесечие, движени от растящите лихви по ипотечните кредити, които създават предизвикателства с достъпността, както и високото търсене и ограниченото предлагане.
В дъното на класацията е Швеция с годишен спад на цените от 11,1%, следвана от Словакия с понижение от 10,1%, Финландия с 9,6% и Хонконг с 8,7 на сто. В момент, когато Швеция се бори с икономическа рецесия и растящи лихви по заемите, цените на жилищата в скандинавската страна отново навлязоха в траекторията на годишен спад.