Компанията в центъра на имотната империя на Рене Бенко е увеличила дълга си над два пъти през първите девет месеца на годината, което показва мащаба на ликвидните проблеми пред групата, в момент, когато тя се опитва да предотврати финансов колапс, пише Financial Times.
Signa Holding, сред чиито активи за 27 млрд. евро са универсалните магазини Selfridges и KaDeWe, е имала неизплатени задължения за малко под 2 млрд. евро към края на 2022 г. спрямо 635 млн. евро предходната година, показват счетоводни документи, видени от изданието.
Към края на септември тази година заемите са нараснали до около 5 млрд. евро, се посочваше в заявлението за несъстоятелност на компанията. Signa Holding поиска защита от фалит във Виена миналата седмица.
Документът, потвърден от Австрийската асоциация на кредиторите AKV, показва също рязък спад на стойността на активите на Signa Holding. В началото на тази година компанията оценяваше дяловете си във филиали на 5,2 млрд. евро. До септември тяхната номинална стойност спадна до 2,8 млрд. евро с ликвидационна стойност от едва 314 млн. евро, ако активите трябва да бъдат продадени за кратък срок.
Растящото дългово бреме става явно, докато кредитори и инвеститори все още се опитват да оценят експозицията си към Signa Group. Мнозина остават несигурни колко пари са били пренасочени около корпоративната мрежа на компанията, включваща над 1000 фирми и тръстове, в момент, когато бизнесът изпитва отчаяна нужда от средства.
Някои инвеститори в Signa Holding бяха неподготвени за мащаба на увеличението на дълга, съобщава запознат източник.
Други компании в по-широката Signa Group все още търгуват, включително Signa Development и Signa Prime, двата филиала на Signa Holding, които притежават повечето активи на групата.
Но тези дружества назначиха експерти по преструктуриране в петък, а облигациите на Signa Development се търгуват за под десет цента от еврото, показвайки че притежателите на облигации се готвят за тежки загуби.
През по-голямата част от миналата година основателят на компанията и най-голям акционер Бенко се опитваше да набере ликвидни средства за групата с настъпването на падежа по облигации за стотици милиони евро в момент, когато цените на имотите намаляват, а ликвидните средства са по-оскъдни.
Австрийският милиардер привлече свежи пари, включително 100 млн. евро от Близкия изток и 500 млн. евро капитал от съществуващи акционери в Signa Holding. Но сумите не бяха достатъчни, за да предотвратят извънредни мерки.
Неизплатеният дълг от 5 млн. евро на Signa Holding, описан подборно в документа за несъстоятелност на компанията, включва 1,3 млн. евро, дължими на други дружества в Signa Group. Signa Prime и Signa Development са предоставили общо 730 млн. евро на други неназовани кредитополучатели в групата, смята се, че това е Signa Holding, съобщават двама запознати източници.
Signa е натрупала 1 млрд. евро като „гаранции“, които не са били част от задълженията ѝ към края на миналата година, отбелязва човек с пряка информация за документа. Друг дълг за 2 млрд. евро не е ясно класифициран в документа за несъстоятелност.
Ръководството на Signa Holding има 90 дни, които започнаха да текат след подаването на заявлението миналата седмица, за да представи на кредиторите план за преструктуриране. Бенко подаде оставка от надзорния съвет, но запазва контролния си дял от холдинговата компания.