Строителството на нови жилища в Лондон замръзна, тъй като високите лихви и упоритата инфлацията подкопават нагласите сред компаниите за жилищно строителство в града, съобщава Bloomberg.
Под 1500 нови жилища са започнати между юли и септември, сочат данни на Molior London и видени от Bloomberg News. Това е най-ниското ниво за тримесечие от 2009 г. насам и е спад с повече от 60% спрямо второто тримесечие на тази година.
„Ако новозапочнатото строителство е барометърът за нагласите на строителните компании, тогава жилищните строители в Лондон определено са под влиянието на студен фронт“, коментират авторите на доклада. „Една уважавана нишова строителна компания използва думата „буренясал“ като определение за британския пазар“, допълват те.
Данните, до които компанията е стигнала на базата на сделки за проекти с най-малко 20 жилища, показва тежкото положение пред жилищния пазар в Лондон, тъй като скъпите жилищни кредити подкопават търсенето. Британската компания за жилищно строителство Bellway съобщи днес, че цели да завърши около 7500 жилища през настоящата финансова година спрямо почти 11 хил. предишната година.
Продажбите на нови жилища в Лондон също са под натиск, отбелязва Molior. След изключването на сделките в сектора на жилищата за отдаване под наем, често използвана от строителните компании стратегия, за да повишат приходите си в период на ниски продажби, само 1890 жилища са били продадени между юли и септември, най-ниското тримесечно ниво от началото на 2010 г.
Molior съобщава, че над половината от тези продажби в най-продаваните проекти в Лондон, са отишли при чуждестранни купувачи. Лейбъристката партия иска да повиши гербовия налог за тази група, ако спечели следващите парламентарни избори. Големите обеми от продажби на чужденци са стимулирани от ниските цени, отбелязва Molior. Един от „най-продаваните проекти“ в града е определил офертни цени, които са с 30% по-ниски от тези в конкурентен обект само на 500 метра разстояние.
Завършеното строителство е с над една трета по-малко спрямо средното 10-годишно равнище, като 65 проекта в британската столица са в застой. Тези частично изградени проекти, които често са замразявани заради искане на строителните компании за защита от фалит, се сравняват само с десет блокирани проекта през 2009 г.
Но Molior отбелязва, че секторът на жилищното строителство се представя по-добре, отколкото през 2009 г., с над 50 хил. жилища в строеж в момента спрямо 16 800 към края на 2009 г. Над половината от строените в момента жилища са продадени спрямо 39 на сто през 2009 г.
„Въпреки тези тежки условия индустрията като цяло е в относително добра форма спрямо края на 2009 г.“, отбелязват авторите на доклада. „Този път индустрията е добре финансирана, по-добре организирана и има предимството на силния наемен пазар“, допълват те.