Германското правителство ще замрази за неопределено време плановете си да наложи по-строги стандарти за изолация на сградите в усилията си да подкрепи изпитващата затруднения строителна индустрия, съобщи пред Ройтерс министърът на околната среда Роберт Хабек.
Завоят на германското правителство се случва преди очакваната с голямо внимание среща в понеделник между представители на строителната индустрия с канцлера Олаф Шолц, за да потърсят решение на срива в сектора.
Отмяната на стандартите за изолация е основно искане на индустрията, според която мерките са твърде скъпи и слагат още един прът в колелото на затруднената строителна индустрия.
„Високите лихви и инфлация са тежко бреме за строителната индустрия“, коментира Хабек пред Ройтерс и отбелязва, че мерките за изолация сега „могат да почакат“.
„Не смятам, че новият стандарт ще бъде въведен през този законодателен период“, допълни министърът. Периодът изтича в края на 2025 г.
Години наред ниските лихви стимулираха жилищните пазари в света и предизвикаха интерес към германските имоти, тъй като те бяха считани за безопасни и стабилни като страната. Резкият ръст на лихвите обаче сложи край на бума и тласна редица строителни компании към несъстоятелност, тъй като сделките замръзнаха, а цените намаляха.
Цените на жилищата в Германия отчетоха най-големия си спад в историята през второто тримесечие, пореден мрачен знак за имотния пазар в най-голямата икономика в Европа, показаха данни на правителството от петък.
Освен това според публикувани миналата седмица данни разрешенията за строеж на апартаменти в Германия са спаднали с 31,5% през юли спрямо година по-рано, показвайки спада в търсенето, който преследва строителната и имотната индустрия.
Германия, чието население през последно време нарасна, тъй като милиони хора влязоха в страната, цели да строи 400 хил. апартамента на година, но не успява да изпълни целта си.
Слабостта на пазара на бизнес имоти в САЩ, тъй като офисите остават празни след пандемията, и сривът в Швеция на един от най-големите собственици на имоти в страната, привлякоха вниманието към затрудненията в сектора. Големи строителни компании в Китай също изпитват проблеми.
В седмиците преди срещата в понеделник индустрията призоваваше правителството да ѝ предостави помощ.
Сред другите мерки, за които настояват лидери в индустрията, са отмяна на данъка при продажбата на имоти и подкрепена от правителството кредитна програма в помощ на кредитополучателите, за да компенсират високите лихви.