Имотният сектор в Германия е подложен на натиск, който накара компаниите да призоват правителството за подкрепа, строителни предприемачи да подават заявления за обявяване в несъстоятелност, а цените на акциите на строителните компании да се сринат, пише Ройтерс.
Имотната индустрия в най-голямата икономика в Европа отдавна се възползваше от ерата на евтините пари, която подхранваше дългогодишен бум, но сега е изправена пред затруднения. Сходна динамика се наблюдава и на имотните пазари в САЩ и Швеция.
Ройтерс публикува пет графики, показващи мащаба на кризата в Германия.
Работни места в строителството
Работните места в строителната индустрия нарастват стабилно от финансовата криза преди повече от десет години, но ръстът рязко се забавя.
Публикувани във вторник данни показаха повишение само с 0,1% на годишна база на работните места през май, най-бавния темп от десет години насам.
„Не се очаква подобряване на положението в обозримо бъдеще“, съобщи федералната служба за заетостта.
Срив на новото строителство
Хоризонтът в Берлин и Франкфурт още е набразден от кранове, но новото строителство намаля рязко в Германия през първото полугодие.
Това е поредният индикатор, който показва, че в сектора на недвижимите имоти в Германия цари дълбока паника.
Разрешенията за ново строителство в страната намаляха с 27% през първите пет месеца на тази година спрямо същия период на миналата година.
„Много, много строителни предприемачи в момента отлагат проекти или ги забавят“, коментира Франческо Феделе, главен изпълнителен директор на консултантската компания в областта на имотното финансиране BF.direkt.
Vonovia vs DAX
Vonovia, най-голямата имотна компания в Германия, е предвестник за състоянието на имотния сектор. Нейните книжа се представят по-слабо от германския индекс на сините чипове DAX.
Анализатори от компанията Stifel неотдавна понижиха рейтинга на акциите на Vonovia и на други имотни компании от „задръж“ на „продавай“, отбелязвайки, че те ще преминат пред „продължителен махмурлук“ след „привидно бекрайно парти на растеж, стимулиран от все по-евтиното финансиране“.
Цени на жилищата
Сега Германия е част от малка група европейски страни, включително Швеция и Дания, където цените на жилищата намаляват след години на ръстове.
Сделки
Германия е най-големият инвестиционен имотен пазар в Европа. Обемът на инвестициите намалява на Стария континент, но спадът в Германия връща сделките на нивата им от 2012 г., сочат данни на консултантската компания JLL.