Над 11 млн. жилища във Великобритания са отчели спад на стойността си от края на миналата година, тъй като скъпите ипотечни кредити разтърсват имотния пазар, пише Bloomberg.
Около 38% от домовете са изгубили най-малко 1% от стойността си между ноември и май, сочат данни на имотния портал Zoopla. Тези имоти са изгубили средно 7700 паунда. Това е ръст спрямо 18 на сто от домовете, които са изгубили стойност през 12-те месеца до май, което означава, че последиците от растящите лихви започват да натежават върху цените.
„Жилищният пазар регистрира спад на цените на жилищата спрямо края на 2022 г. и началото на 2023 г., докато пазарът се приспособява към лихви от 6%“, коментира Ричард Донъл, изпълнителен директор на Zoopla. „Това води до понижаване на цените на почти четири от десет жилища през последните шест месеца, обикновено става дума за по-големи домове с по-високи цени“, допълва той.
Британският пазар е под натиск от тройния удар на скъпи ипотечни кредити, икономическата несигурност и най-тежката криза с разходите за живот от едно поколение насам. Средната лихва по двегодищните и петгодишните заеми с фиксиран лихвен процент надхвърлиха 6% това лято и се доближиха до 14-годишния връх в края на 2022 г.
В същото време възниква регионално разделение в движението на цените на жилищата. Домовете на почти половината от домакинствата в Северна Англия, Уелс и Мидландс са увеличили стойността си през последните шест месеца спрямо едва една пета от имотите в Лондон и Югоизточна Англия, където цените вече са далеч по-високи, сочат данни на портала Zoopla. Компанията предупреди, че средните цени на жилищата на национално ниво може да бъдат „опасни, когато се използват за вземане на решения за отделни имоти“.
Въпреки това имотите на две трети от собствениците на жилища са увеличили стойността си с поне 1% през 12-те месеца до май, като средно са добавили 7000 паунда, сочат данните от доклада. Те обаче са под една трета между ноември и май, след като злополучният минибюджет на правителството от септември предизвика сътресения на пазарите.
„Със стойност от 10,8 трлн. паунда жилищният пазар е огромна част от богатството в страната“, отбелязва Донъл. Стойността, която собственик на жилище може да получи за имота си, „влияе на това доколко добра лихва може да получи при рефинансиране“, допълва той.