Имотният пазар в Сърбия бавно се стабилизира, след като миналата година наемите и продажбите на недвижими имоти достигнаха връхна точка заради нашествието на Русия в Украйна и притока на руски граждани към Сърбия, пише онлайн изданието Euractiv.
„Цените на апартаменти и къщи намаляват значително спрямо връхната точка през октомври-ноември миналата година. В зависимост от това къде се намират в Белград цените са намалели с до 30%“, коментират представители на имотна агенция в сръбската столица.
Цените на недвижимите имоти нараснаха рязко през 2022 г., след като много руснаци и известен брой украинци пристигнаха в страната, засилвайки търсенето на имоти под наем и за продажба.
„Руснаците продължават да търсят апартаменти, но по-малко в сравнение с миналата година. Те стават и по-избирателни и търсят апартаменти в покрайнините на града“, допълват брокерите.
Собствениците на имоти са разбрали, че не могат да отдават жилищата си бързо под наем и са започнали да намаляват цените.
Относно продажбите на недвижими имоти цените намаляват с около 10%, като руснаците съставляват малък брой от купувачите в страната.
„Всичко в пазарната икономика има периоди на растеж, стагнация и спад“, казва Любодраг Савич, преподавател във факултета по икономика към Белградския университет, и допълва, че се очаква спад на цените на имотите.
„Пандемията основно диктуваше ръста на цените на имотите, защото много хора, които имаха пари, ги инвестираха в недвижим имот. Тенденцията продължи със строителството на апартаменти на привлекателни локации. Купувайки тези имоти, някои хора се възползваха от ситуацията с руснаците и украинците“, допълва Савич.
„Много украински и руски граждани платиха, за да напуснат страната и да избягат от войната. Затова хората, които дойдоха тук, имаха пари“, казва той и допълва, че те „почти не питаха за цените“.
„След като осъзнаха, че тези цени са много високи, започнаха да търсят апартаменти в покрайнините на града, дори извън Белград. Много руски и украински граждани напуснаха Сърбия, което също доведе до намаляване на търсенето“, казва Савич.