fallback

Защо в Румъния има близо 800 сертифицирани „зелени“ сгради, а в България – само 79?

Големи компании увеличават офисите си у нас, коментира Адина Уелш, изпълнителен директор на RPHI

16:43 | 24.04.23 г.

Коронавирусната криза не се отрази толкова на пазара на офис имоти у нас, защото България има предимство от факта, че има образована работна ръка. Това заяви Адина Уелш, изпълнителен директор на RPHI, в първото за тази година издание на мултиплатформения проект Talk 23 на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Калина Донкова. 

По думите ú големи компании дори увеличават офисите си у нас. Войната обаче дава несигурност, което се отразява на пазара. Много големи решения не се взимат от големите фирми, което няма как да не афектира развитието на този бранш, заяви тя.

Уелш посочи, че инфлацията и повишаването на цените засягат и развитието на повече „зелени“ сгради. „Междувременно, има ускоряване на всички зелени политики в много повече насоки в световен мащаб. Браншът е първият, в който новите зелени мерки ще се видят скоро“, добави тя.

Уелш коментира и причините Румъния да има близо 800 сертифицирани „зелени“ сгради, а България – едва 79. Според нея краткият отговор е, че просто си заслужава – подобни сгради имат много по-добра ефективност; по-атрактивни са от гледна точка на инвестициите; ще запазят цената си много по-дълго.

По думите на госта прилагането на зелени политики трябва да се случва в много по-голям мащаб. Тя посочи, че в някои от случаите данъчните политики са наказания и пречат, защото не са домислени. „Има нужда от страхотни капиталови разходи в по-старите сгради, защото новите сгради са лесни“, каза още гостът.

Тя смята, че София има страхотен потенциал, а за да догони България Румъния по отношение на „зелените“ сгради е необходимо всичко да започне на ниво образование.

Целият разговор може да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:43 | 24.04.23 г.
fallback
Още от Новини виж още