Полското правителство одобри план за субсидиране на ипотечните кредити, целящ да съживи забавящия се жилищен пазар в страната преди парламентарните избори, планирани за есента, пише Bloomberg.
Регулациите, които се очаква да влязат в сила през юли, ще позволяват на купувачи на първо жилище да запазят годишната лихва по ипотечните си кредити на ниво от 2% за първите десет години от срока на заема. За сравнение настоящата пазарна лихва е над 9%, след като Полша повиши ключовия си лихвен процент до 6,75% спрямо близо нула през 2021 г., за да се бори с ускоряването на инфлацията.
Липсата на достъп до достъпни жилища се превръща в политически въпрос, след като продажбите на нови ипотечни кредити намаляха наполовина през 2022 г., а компании за жилищно строителство спряха нови проекти. Най-голямата опозиционна партия „Гражданска платформа“ призова за безлихвени жилищни заеми, също субсидирани от държавата.
Цената на субсидиите по програмата на правителството се очаква да достигне 11,3 млрд. злоти (2,6 млрд. долара) в следващите десет години. Законопроектът трябва да бъде одобрен от парламента и да бъде подписан от президента.
Полша не е единствената страна в Европа, която мисли за подкрепа на купувачите на първо жилище. Австрия планира да освободи хората, които купуват първия си дом, от таксата за прехвърляне на недвижимия имот, за да направи жилищната собственост по-достъпна, съобщи Bloomberg миналия петък.
Канцлерът Карл Нехамер предложи отмяната на налога, равняващ се на 3,5% от продажната цена, в реч във Виена. Той предложи също да се разширят субсидираните ипотечни кредити и програмите „от наем към собственост“.
Растящите лихви и годините на повишаване на цените превръщат жилищната собственост в недостъпна за много хора в Европа. По-строгите регулации на ипотечните кредити, въведени в Австрия миналата година, също допринасят за спада на покупките на нови жилища и на кредитирането.
Правилата изискват кредитополучателите да платят първоначална вноска, равняваща се на 10% от цената на жилището, и ограничават месечните вноски до 40% от доходите на домакинствата в повечето случаи. Високите разходи по сделката, включително регулирана комисиона за брокера, равняваща се на 3% от цената на покупката, банковите такси и имотният данък може да увеличат разходите за покупка на имот с 10%.