fallback

Експерт: Инфлацията и демографският срив са предизвикателство пред пазара на недвижими имоти

Украинските бежанци във Варна се превърнаха от наематели в купувачи, съобщи Снежана Стойчева, мениджър на Imoti.net

13:30 | 28.02.23 г. 3
Автор - снимка
Редактор

Цените на недвижимите имоти в България растат по-бързо, отколкото е средният темп за Европейския съюз. Вдигането на лихвените проценти тепърва ще се усети на имотния пазар у нас. „Инфлацията и демографският срив са предизвикателство пред пазара на недвижими имоти“, коментира пред Bulgaria ON AIR мениджърът на сайта за недвижими имоти Imoti.net Снежана Стойчева. Според нея увеличение ще има заради цените на строителните материали и очакваното повишаване на цената на труда в строителството.

Стойчева прогнозира, че цената на новото строителство ще продължи да расте, а старото строителство ще се се води по цените на новото. „Имаше отлив на купувачи в края на миналата година, но вече има интерес. За съжаление – няма имоти. Ограничено е предлагането на старо строителство. Хората предпочитат да купят завършено жилище, рискът е по-малък. Няма много такива жилища и пак ще се ориентират към сгради на зелено и в строеж“, смята тя експертът.

Стойчева не очаква цените в близките една-две години да паднат и съобщи, че много от купувачите дълго обмислят покупката и това е голямата разлика спрямо еуфоричния пазар през миналата година.

На 6 март в София ще се проведе поредното издание на бизнес форума, който организират от imoti.net. Там ще бъде предоставена най-актуалната информация за пазара в столицата. Такъв форум вече се проведе във Варна.

"Във Варна се изясниха много пазарни нюанси, които са важни за аудиторията. Цените на жилищата във Варна са поскъпнали с 30% – цената се е движила с повишаването на доходите. Има ръст от 3% на сделките за цялата година. Цените на имотите във Варна в голяма степен достигнаха цените на тези в София. Украинските бежанци във Варна се превърнаха от наематели в купувачи", обясни Стойчева ситуацията в морския град.

По думите ѝ профилът на купувача не се променя особено, леко е паднала възрастта – основно купувачите са около 45-годишни. „83% от тях търсят завършено жилище, а 73% от цената на имота се финансира със средства от банката. Повече от 60% купуват имоти със собствени средства“, обясни експертът.

Мениджърът потвърди, че повече от купувачите на недвижими имоти търсят жилища, с които да подобрят средата си на живот – по-голям апартамент, по-добра локация. Снежана Стойчева посочи, че се купуват повече жилища за живеене, отколкото с инвестиционна цел.

Тя съветва преди сделка за имот купувачите задължително да се консултират с брокери дали цената и имота си заслужават.

Защо в последното тримесечие на миналата година, с изключение на Варна, почти няма ръст на сделките и има отлив на купувачи? 

Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:09 | 28.02.23 г.
fallback
Още от Новини виж още