Федералният резерв предположи в петък, че високите цени на жилищата в САЩ може да са податливи на рязък спад след големи скокове през последните години на фона на изключително ниските лихвени проценти, предава Bloomberg.
„С оценки на високи нива цените на жилищата могат да бъдат особено чувствителни към шокове“, каза Фед в своя полугодишен доклад за финансовата стабилност, публикуван в петък.
Въпреки че увеличението на цените на жилищата се забави напоследък, тъй като Фед повишава лихвените проценти, оценките остават разтегнати, когато се сравнят с такива показатели като наемите, каза централната банка. Той също така цитира „напрегнати“ условия на ликвидност в Министерството на финансите и някои други важни финансови пазари, повишен ливъридж в хедж фондовете и високи цени на бизнес имотите в сравнение с пазарните основи.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл се противопостави на предупрежденията, че САЩ са на ръба на нов икономически парализиращо спукване на жилищен балон, подобен на този отпреди 15 години, твърдейки, че кредиторите са много по-внимателни при удължаването на ипотеките този път.
Това е и аргумент, посочен в доклада, който казва, че дългът на домакинствата остава умерен.
Освен че посочва, че цените на жилищата остават високи, докладът казва, че икономическият спад или корекция на цените на имотите ще наложат натиск върху балансите на домакинствата.
Фед е в средата на най-агресивната си кампания за затягане на паричната политика от средата на 70-те години, опитвайки се да овладее нивото на инфлация, което е близо до 40-годишен връх. Индексът S&P 500 се повиши с 1,4% в петък, но е надолу с 21% тази година.
Увеличението на лихвите се случва след години на ултрахлабави кредитни условия, което насърчи кредитополучателите да поемат допълнителен ливъридж и накара инвеститорите да приемат по-рискови позиции, за да увеличат възвращаемостта.
„Днешната среда на бързо синхронно световно затягане на паричната политика, завишена инфлация и висока несигурност, свързани с пандемията и войната увеличават риска шокът да доведе до засилване на уязвимостите, например поради затруднена ликвидност на основните финансови пазари или скрит ливъридж“, заяви заместник-председателят на Фед Лаел Брейнард в изявление към доклада.
Фед подчерта и потенциалните рискове за финансовата система на САЩ от случващото се в чужбина, включително продължаващия стрес на пазара на имоти в Китай и инвазията на Русия в Украйна. Те биха могли да засегнат САЩ по различни начини, включително като предизвикат общо оттегляне в поемането на риск на световните финансови пазари.
Докладът включва продължителна дискусия относно ликвидността на финансовите пазари. Макар да казва, че пазарът на държавни облигации продължава да функционира гладко, Фед допълва, че ликвидността е по-малко устойчива от обикновено. Той обвини за това основно повишената нестабилност на лихвените проценти, произтичаща от несигурните икономически перспективи.
Условията за търговия на пазара на държавни облигации в размер на почти 24 трлн. долара понякога са трудни след година на големи загуби за облигации, водени от ускоряващата се инфлация, по-високите лихвени проценти на Фед и намаляването на баланса на централната банка.
Някои пазари участници предупредиха, че загубата на ликвидност крие риск от повторение на сътресенията на паричния пазар, наблюдавани през септември 2019 г., когато Фед беше принуден да наводни банковата система с пари, за да предотврати разпространението на щетите.