„Надяваме се, че този инфлационен процес в строителството е изчерпан, това ще бъде неговият пик и повече няма да расте“, очаква той.
В същото време той коментира, че на територията на София за последната година имотите са поскъпнали с 24-28%, като това се отнася за новото и старото строителство.
Георги Шопов подчерта, че големият проблем спрямо цените на имотите е намаляването на покупателната способност на гражданите. „С една средна работна заплата в София в момента можем да си купим 0,67 кв. метра жилищна площ. Това означава, че сме обеднели с 13% във възможността да имаме собствено жилище“, пресметна той.
Шопов съобщи, че в последните месеци търсенето продължава да расте, огледите са се увеличили, но цените остават високи и сделките намаляват. В същото време под 1% са проектите, които не се финализират.
„Цената на сградите на "зелено" е с 20% по-ниска. Новото строителство е по-предпочитано, защото първо – е по-функционално, второ – е по-приятно да се живее там, и трето – средата и хората, които са ти са съседи, са млади, интелигентни и работещи", заключи Георги Шопов.
По отношение на пазара на труда в сектора той заяви, че квалифицирани строителни работници все по-трудно се намират.
"Причините за това са две. Едната е държавната образователна политика и обезсмислянето на техникумите. Ние трябва да създаваме кадри, подготвени за производството. Другата причина е, че голяма част от нашите специалисти отиват да работят в Западна Европа, защото там заплащането е по-високо. Заплащането там е с 60% е по-високо", посочи Шопов.
Какво се случва на българския имотен пазар и какви са тенденциите в новото строителство? Спекулативно ли беше покачването на строителното желязо заради войната в Украйна? Откъде се внася сега арматурно желязо в страната ни? Залага ли българинът на инвестиции в зелено и какъв процент са те от сделките? Как ще се отрази на имотния пазар урегулирането на повече терени и либерализацията на издаване на строителни разрешения?
Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.