Чешкото правителство ще предоставя държавна помощ, за да гарантира, че хората няма да харчат повече от 30% от доходите си за жилище, включително за енергия, на фона на растящите цени на газа и тока, съобщи премиерът на страната Петър Фиала, цитиран от Ройтерс.
Разходите за жилища ще се прибавят към 66 млрд. крони (2,73 млрд. долара), които правителството цели да раздаде под формата на субсидии за цените на енергията през отоплителния сезон 2022-2023 г., заяви Фиала. Правителството ще отмени също данъците за субсидиране на възобновяема енергия.
„Хората ще плащат максимум 30% от доходите си за жилище, включително разходи за вода и енергия“, каза Фиала на пресконференция. „Правителството е подготвено да покрие всички разходи за жилища над тавана от 30% от доходите чрез жилищни субсидии“, допълни той.
Таванът на разходите за жилище, включително за енергия, ще бъде 35% в столицата Прага, уточни Фиала.
Енергията е сред основните двигатели на инфлацията в Чехия, която достигна 30-годишен връх от 17,5% на годишна база през юли.
Фиала не уточни какъв ще бъде очакваният размер на помощта, за да се задържат разходите под определения таван.
Правителството планираше фискален дефицит от 4,5% от брутния вътрешен продукт, преди да увеличи дупката в централния бюджет с 2 млрд. евро, или около 0,7% от БВП, миналия месец.
Правителството обмисля да въведе данък върху печалбите на енергийните компании и на банките, който може да донесе милиарди евро идната година, за да компенсира допълнителните разходи за социални плащания.
Чешките домакинства започват да усещат удара от растящите цени на газа и тока, като договорите с фиксирани условия постепенно започват да се изчерпват.
Страната е почти 100% зависима от руския газ и правителството е осигурило около една трета от търсенето чрез терминал за втечнен природен газ в Нидерландия.
Местните газохранилища също са пълни на над 80%, но Чехия все пак ще изпита недостиг, ако руският газ бъде спрян напълно.
Правителството съобщи, че спестяванията и европейската солидарност трябва да позволят на страната да премине успешно през зимния сезон.
Спестяванията при краен сценарий може да включват, освен намаляване на доставките за индустрията, понижаване на температурите за отопление на обществени сгради и на отопляваните от разстояние апартаменти до 18 градуса по Целзий, сочи указ, представен този месец от министерството на индустрията и търговията.