Достъпността на жилищата в САЩ ще се влоши до нива, наблюдавани за последно в началото на финансовата криза отпреди над десетилетие, заради нарастващите лихвени проценти по ипотечните кредити и високите цени, смятат от S&P Global Ratings.
До края на тази година ипотечните плащания ще са равни на 28% от доходите на типичния купувач на първо жилище, което ще е най-високият дял от първото тримесечие на 2007 г. (при 10% първоначална вноска), прогнозира главният икономист на S&P за Северна Америка Бет Ан Бовино в доклад, цитиран от Bloomberg.
Разходите за изплащане на ипотеки не трябва да надвишават 25% от доходите, за да се считат жилищата за достъпни, сочат указанията на Националната асоциация на брокерите.
Този праг вече е надвишен за купувачите с ниски и средни доходи и ще остане "много по-нагоре" до 2025 г., оставяйки 60% от американските домакинства извън пазара, изчисляват от S&P.
"Високите цени за закупуване на жилища не означават непременно, че жилищата са станали недостъпни, но след повече от десетилетие на относително благоприятни условия за закупуване на жилища, нашият анализ на условията на пазара на имоти показва, че достъпността се е влошила през последните години", пише в доклада.
Пазарът на жилища започва да губи инерция, тъй като Федералният резерв на САЩ повишава агресивно лихвените проценти, което изпрати лихвите по ипотечните кредити близо до най-високото им ниво от 2008 г. насам. Това отблъсква от пазара купувачите, които и без това не успяваха да платят рекордно високите цени.
За бъдещите купувачи на жилища това означава, че подписването на договор може да е след десетилетия събиране на средства. През четвъртото тримесечие на 2022 г. на типичния купувач на първо жилище в САЩ със средни доходи ще са му необходими 11,3 години, за да спести за 10% авансово плащане и два пъти повече за 20%, сочат изчисленията на S&P. Преди пандемията това отнемаше наполовина по-малко време.