През първото тримесечие на 2022 г. в България е започнало строителството на най-много жилищни площи спрямо първите тримесечия на последните 14 години.
В исторически план кривата на започнато жилищно строителство достига своя пик през първото тримесечие на 2007 г. с общо 1 266 984 кв. м. При съпоставяне на първите три месеца на настоящата година обемът на започнатите площи е с едва 13% по-малък от най-активната 2007 година, сочат данни на Националния регистър за ново строителство и реконструкции в България (BCC.bg).
Това поражда опасения за свръхстроителство и бъдещо голямо предлагане на жилищни имоти, които не могат да бъдат усвоени от пазара, отбелязват от BCC.bg.
Все пак ентусиазмът при инвеститорите в жилищни сгради може да бъде охладен от войната в Украйна и негативните икономически последици, влияещи на реализацията на строителната продукция. Основните от тях са покачването на цените на строителните материали, намаляването на доставките им и цялостна невъзможност за планиране на инвестициите от страна на предприемачите.
Стартираните жилищни проекти в България през първото тримесечие на 2022 г. са с 19,56% по-голям обем спрямо същия период на 2021 г., сочат данните на BCC.bg. Общият им обем възлиза на 1 156 352 кв. м разгъната застроена площ.
В последните 19 години Националният регистър за ново строителство и реконструкции в България включва всеки строителен обект от етап инвестиционно намерение и го проследява в различните етапи на строителство от проект до акт 16.
Основната причина за увеличението през първото тримесечие е градското жилищно строителство, където след началото на пандемията през 2020 г. много проекти бяха забавени, а тяхната реализация започна в последните две тримесечия. Към тези фактори се добавя и високата инфлация и желанията на хората да запазят спестяванията си чрез инвестиции в имоти.
При сградите с жилищно предназначение се отчита ръст от 19,35% за цялата страна. Общата площ на започнатите нови жилища е 1 100 791 кв. м.
Новостартираните ваканционни площи също бележат увеличение, като то е в размер на 23,96% и 55 561 кв. м РЗП. Близо 90% от тях са локализирани по Черноморието. Макар да има ръст, техният обем е сравнително по-малък спрямо общото строителство на сгради с жилищно предназначение в страната с дял от едва 4,8%.
Най-значим принос за увеличението на стартираните жилищни площи има София-град. В областта са започнати 624 032 кв. м разгъната застроена площ, което е ръст с 58,77% спрямо същия период на 2021 г. Голяма част от тези площи се реализират в кв. „Малинова долина“.
През последните години се наблюдаваха ударни темпове на нарастване на стартиралото строителство в област Пловдив. През първото тримесечие на годината обаче там има спад от 29,55%. Общо 126 057 кв. м жилищни площи са преминали в етап строеж, като разликата спрямо същия период на миналата година се дължи на няколко по-мащабни проекта, които частично изкривяват моментните стойности през 2021 г.
В област Стара Загора се отчита ръст от 142,56% и общият обем на стартиралите жилищни площи достига до 39 314 кв. м.