fallback

Стремежът на Италия към по-зелени градове създаде измама за над 4 млрд. евро

Правителството затяга правилата за финансиране на проекти за саниране на сгради, но щетите вече са нанесени

20:36 | 23.02.22 г. 3

Снимка: Bloomberg LP

Рим, Милано и други градове в Италия бяха осеяни със скелета, след като собственици на имоти побързаха да се възползват от щедрите програми на правителството за финансиране на реновации с цел подобряване на енергийната ефективност, пише Bloomberg.

Проблемът е, че имаше много измами. Вместо да покрива разходите за подобряване на изолацията, за уплътняване на прозорците и за по-чисти бойлери част от държавната подкрепа в крайна сметка отиде за финансиране на инвестиции в криптовалути, злато и други активи, съобщават италиански ръководители.

Според властите 4,4 млрд. евро са отишли в ръцете на хора с престъпни намерения, а финансовият министър Даниеле Франко определи това като „една от най-големите измами в историята на италианската република“.

Дори премиерът Марио Драги изгуби хладнокръвие заради фиаското и повиши тон на пресконференция по-рано този месец, критикувайки „системата без проверки“, създадена от предишната администрация.

Сега правителството опитва да поправи проблема, като затяга правилата, но щетите вече са нанесени и може да не останат ограничени само до измамите. Стремежът към намиране на финансиране доведе до внезапен ръст на търсенето, който може да ускори още повече инфлацията, а сривът може да дебне зад ъгъла в момент, когато правителството реагира на злоупотребите.

Проблемът показва, че дори програми с добри намерения може да не дадат желаните резултати, ако не са управлявани добре. В сходен случай Германия разгневи собственици на жилища по-рано тази година, като внезапно прекрати програма за енергийна ефективност, след като парите пресъхнаха.

Италия

Снимка: Bloomberg LP

Най-щедрата програма в Италия предлагаше данъчно облекчение на стойност 110% от инвестицията за ремонти с цел подобряване на енергийната ефективност, а други насърчаваха подобряването на покриви и фасади, както и закупуването на ефективни отоплителни уреди на газ. Към края на януари собственици на над 100 хил. сгради са се възползвали от облекчението от 110%, т. нар. супербонус на обща стойност 20 млрд. евро.

Проблемът е, че да нъчното облекчение веднага може да бъде превърнато в пари в банки и други финансови институции, след което с тях да се търгува безкрайно и без възможност за проследяване. Идеята целеше да помогне на хората да финансират веднага строителните дейности, но условията за получаване на помощта бяха твърде разхлабени.

Оттогава са възстановени около 2,3 млрд. евро под формата на незаконно използвани данъчни облекчения, съобщават италианските власти. В един от случаите финансовата полиция в курортния град Римини съобщи, че престъпна организация е използвала подставени лица да изтъргуват данъчните облекчения няколко пъти, за да заличат следите, в измама на стойност 440 млн. евро.

Освен измамите програмата създава и други проблеми. Ограниченият строителен капацитет увеличи пет пъти цените на строителните материали и на оборудването в някои случаи. Министърът на екологичния преход Роберто Чинголани се намеси с указ за таван върху цените на материалите за покриви и оборудване като скелета и отоплителни уреди.

Въздействието беше толкова широко, че около 1% от ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) на Италия от 6,5% миналата година се дължеше на строителния сектор. Но като при всеки бум има риск и от срив.

„Тази система създаде балон, който някак обхвана целия строителен пазар“, казва Фабрицио Манчини, ръководител на строителната компания Olytecma Italia в Рим. „Свидетели сме на истинска златна треска“, допълва той.

Италия

Фабрицио Манчини, ръководител на строителната компания Olytecma Italia. Снимка: Bloomberg LP

Правителството се намеси за първи път през януари, като забрани търгуването с данъчни облекчения след първия трансфер, като на практика блокира системата и принуди банки и посредници като Poste Italiane и Banco BPM да спрат да ги приемат.

Това предизвика недоволство. Лобистката група на служителите в строителството Confartigianato Cuneo се оплака, че ходовете са поставили индустрията в безизходица и предупреди за спад с 40% на приходите от продажби на строителните компании тази година, ако търговията с данъчни облекчения остане замразена.

Правителството отстъпи. То отново разрешава на банките да прехвърлят данъчни облекчения, но прибави допълнителни проверки за предотвратяване на измамите и за разясняване на статута на иззети облекчения. Указът е положителен за банките, тъй като намалява риска от отписване на несъбираеми вземания, съобщи компанията Equita SIM. Banco BPM възобнови дейностите си по данъчните облекчения, а Poste Italiane все още не го е направила.

Компанията на Манчини е инвестирала в скелета и превозни средства и е наела четирима нови служители, за да отговори на търсенето. Сега той се опасява, че тези инвестиции може да се окажат лоши.

„След две-три години какво ще стане с всички нас?“, пита 53-годишният Манчини.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:28 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Новини виж още