fallback

IKEA ще плати 6 млн. евро на източногермански затворници, принудени да правят мебелите ѝ

Активисти се надяват и други компании да последват примера на мебелния гигант

10:01 | 04.11.24 г.

Мебелният гигант IKEA прие да предостави 6 млн. евро на правителствен фонд за компенсиране на жертвите на принудителен труд при комунистическата диктатура в Германия. Акивисти се надяват ходът да окаже натиск върху други компании да последват примера, пише CNN.

Политически и криминални затворници в Германия са принуждавани по време на Студената война да правят готови за сглобяване мебели за IKEA. Разкритията бяха направени от шведски и германски медии преди повече от десет години, като накараха компанията да поръча независимо разследване.

Затворници са произвеждали мебели за IKEA през 70-те и 80-те години на миналия век, показа разследване, проведено от одиторската компания Ernst & Young. Представители на IKEA по това време вероятно са знаели, че политически затворници са били използвани като допълнение към работната ръка, установи докладът.

Бившата Източна Германия беше окупирана от Съветския съюз от 1949 до 1990 г., който установи Германската демократична република (ГДР). Десетки хиляди нейни затворници са били принудени да работят в заводите, това я превърна в ключова локация за евтин труд, от който много западни компании явно са се възползвали.

Много германски политически затворници са били наказвани заради обикновеното „престъпление“, че са се противопоставили на еднопартийната комунистическа държава. Опозицията срещу държавата беше помитана от страховитата тайна полиция в Германия ЩАЗИ, която шпионираше почти всеки аспект от ежедневието на хората.

В съобщение от тази седмица IKEA Германия заяви, че ще отпусне доброволно 6 млн. евро в нов фонд на правителството, който е създаден с цел да предоставя компенсация на жертви на диктатурата в Източна Германия.

След десетилетия на настоявания от групи на жертвите коалиционното правителство в Германия предложи през 2021 г. създаването на фонда. Германският парламент ще гласува за установяването му през идните седмици, въпреки че тази стъпка е смятана за чиста формалност.

IKEA допълва в съобщението, че плащането е резултат от дългогодишни разговори между германския клон на компанията и Съюза на асоциациите на жертвите на комунистическата диктатура (UOGK), организация, която се стреми да гарантира, че несправедливо осъдените в комунистическа Германия ще получат справедливост днес.

„Дълбоко съжаляваме, че продукти за IKEA са били произвеждани от политически затворници в ГДР“, заяви Валтер Каднер, главен изпълнителен директор и главен директор по устойчивото развитие в IKEA Германия, в комюнике, изпратено до CNN. „Откакто това стана ясно, IKEA работи последователно за изясняване на положението. Дадохме дума на засегнатите, че ще участваме в предоставянето на подкрепа. Затова приветстваме прилагането на фонда и се радваме, че успяхме да удържим на обещанието си“, допълни той.

Ключовото плащане от IKEA е първо по рода си. Ходът беше приветстван от организации, които защитават жертвите.

Президентът на UOGK Дитер Домбровски определи развитието като „революционно“. „След като стана ясно, че компанията е използвала принудителен затворнически труд, IKEA прие поканата ни за разговори. Заедно поехме по пътя на просветлението и IKEA се срещна със засегнатите на равна основа“, заяви той. „Надяваме се, че други компании ще последват примера на IKEA“, допълни той.

Според UOGK IKEA е една от многото компании, които са се възползвали от принудителен затворнически труд в комунистическа Германия. Бившият президент на асоциацията Райнер Вагнер предупреди през 2012 г., че мебелният гигант е „само върхът на айсберга“ и призова компаниите да компенсират бивши затворници, които продължават да носят психологическите белези от престоя в затвора и принудителния труд.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:02 | 04.11.24 г.
fallback
Още от Търговия и потребителски стоки виж още