Милиардерът Илон Мъск изрази съмнение, че неговият съвет за правителствена ефективност в бъдещата администрация на новоизбрания президент Доналд Тръмп действително ще успее да постигне съкращения от 2 трлн. долара във федералния бюджет на САЩ. С това предприемачът отстъпи от високата цел, която сам си беше поставил по-рано, пише Bloomberg.
„Смятам, че ще опитаме да достигнем 2 трлн. долара. Мисля, че това е най-добрият сценарий“, коментира Мъск пред политическия стратег и председател на Stagwell Марк Пен в интервю, излъчено в X. В него милиардерът допълва, че според него „имаме добри шансове“ за съкращения в размер на 1 трлн. долара.
Занижените очаквания на Мъск бяха обявени по-малко от две седмици преди Тръмп да встъпи в длъжност и да започне втория си мандат. Технологичният предприемач, както и бившият републикански кандидат Вивек Рамасвами, бяха избрани от Тръмп да ръководят планирания Отдел за правителствена ефективност (DOGE), натоварен с намаляването на федералните разходи.
Целта от 2 трлн. долара е тази, която самият Мъск предложи по време на митинг, проведен от Тръмп в Медисън Скуеър Гардън в Ню Йорк дни преди изборите през 2024 г. Сумата моментално предизвика скептицизъм сред бюджетните експерти.
Тя надхвърля тази, която Конгресът харчи годишно за дейности на правителствени агенции, включително за отбрана. Постигането на тази цел вероятно ще изисква спестявания от програми като Social Security и Medicare, които са популярни сред гласоподавателите и които по време на предизборната кампания самият Тръмп обеща да не прекъсва.
През фискалната 2024 г. правителството похарчи 6,75 трлн. долара, като повече от 5,3 трлн. долара от тях са за социално осигуряване, здравеопазване, отбрана, обезщетения за ветерани и лихви по дълга.
Мъск не е единственият, който през последните дни се отказа от обещанието си от предизборната кампанията. Самият Тръмп във вторник сподели пред репортери, че въпреки че е прогнозирал, че ще успее да постигне мир между Украйна и Русия в първия си ден на поста, проектът всъщност може да отнеме шест месеца.
Мъск е най-богатият човек в света, а собствените му компании, включително Tesla и SpaceX, се възползваха от държавни договори и разходи, като данъчни кредити за електромобили и инвестиции в инфраструктура.
Екипът на Тръмп, занимаващ се с преходния период във връзка с встъпването му в длъжност, не е отговорил веднага на запитването за коментар.