fallback

Дефлацията ли е най-голямото предизвикателство за Китай?

За икономиката на страната най-важно е да не влиза в полезрението на Тръмп, коментира Иво Коларов, мениджър във FactSet

22:30 | 09.01.25 г. 1

Има предпоставки Китай да претърпи икономическа ситуация, сходна на японската през 90-те години на миналия век - със стимули за икономиката. Това мнение изрази Иво Коларов, мениджър в IT компанията FactSet, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.

Той напомни, че освен с фискални стимули, с монетарната политика се поддържат по-ниски лихвени проценти с положителен ефект върху пазара. Гостът добави, че десетгодишните лихви в Китай са по-ниски от тези в Япония, което в исторически план не се е случвало. Според него това се отнася и до имотния балон, с присъствие и в двете азиатски страни.

„В условия на дефлация задлъжнелите страни понасят най-много щети, а дефлационният цикъл може да се отрази и на покупателната способност на населението, което е огромен риск за икономиката“, анализира ситуацията Коларов. По думите му ключова задача за Китай ще е да се опита да привлече отново чуждестранния капитал към собствените си пазари, докато се опитва да не попада под ударите на администрацията на Тръмп.

„Ако фокусът на Тръмп не е върху Китай в първите 1-2 години от мандата му, това ще върне до някаква степен Китай на картата на международния инвеститор. Ако видим подкрепа отвън и отвътре, този пазар няма как да не порасне. Това дали Китай ще успее да постигне целите си за икономически растеж, е нещо, което инвеститорите трябва да следят, но според мен основният въпрос е: ще бъде ли Китай място, където ще видим по-голям интерес, защото няма да е в прожекторите на геополитиката“, коментира мениджърът.

Той отбеляза, че стимулите на китайските власти отнемат време да стигнат до реалната икономика и това може да се случи до края на тази или следващата година. Коларов смята, че азиатската страна трябва да стимулира и търсенето на кредити, за да насърчи вътрешното потребление.

Според него за това ще помогне представянето на водещите индекси в региона, които завършиха миналата година с двуцифрени ръстове, след като в началото на 2024 г. акциите на китайските компании не се представяха добре. Коларов обясни, че това се е случило благодарение на ниските лихви и държавните стимули,  предложени от китайското ръководство. „Сега се наблюдава интересна тенденция в азиатската страна, която се бори да не изпадне в дефлация, докато развитите икономики на Запада се опитват да забавят инфлацията“, посочи мениджърът.

Той отчете, че от началото на 2025 г. акциите в Китай отново са започнали да поевтиняват. Коларов смята, че страната трябва да се опита да направи икономиката си не толкова податлива на геополитическите сътресения. Той допуска, че с предстоящия втори мандат на Доналд Тръмп това може да не е възможно. Според него най-добрият вариант за азиатската страна би бил да не влиза в търговска конфронтация със САЩ.

Какви са финансовите резултати на китайските компании и в кои сектори са най-печелившите? Предстои ли корекция на китайския пазар? Как ще се развият бъдещите отношения между Мъск, Тръмп и Китай? По-радикален ли ще бъде Тръмп във втория си мандат?

Материалът не е повод за вземане на инвестиционно решение!

Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:30 | 09.01.25 г.
fallback
Още от Свят виж още