Европейската промишленост увеличи инвестициите си в научноизследователска и развойна дейност (НИРД) с 9,8 % през 2023 г., което надмина растежа на корпоративните инвестиции в НИРД в САЩ (+ 5,9 %) и Китай (+ 9,6 %) за първи път от 2013 г. насам. Това съобщават от пресцентъра на Европейската комисия, позовавайки се на данните от новото издание на Индекса на ЕС за индустриални инвестиции в научноизследователска и развойна дейност, публикувано днес.
През 2023 г. ЕС е на второ място в света по частни инвестиции за научноизследователска и развойна дейност (18,7%) след САЩ (42,3%), но изпреварва Китай (17,1%), Япония (8,3%) и държавите от останалия свят (13,6%). Въпреки забавянето на растежа на научноизследователската и развойната дейност в световен мащаб (+7,8 % спрямо + 12,6% през 2022 г.), първите 2000 дружества са инвестирали рекордните 1257,7 милиарда евро в научноизследователска и развойна дейност през 2023 г. Първите 50, сред които 11 дружества от ЕС, са допринесли за 40,1% от инвестициите, което показва силна концентрация на научноизследователска и развойна дейност сред най-големите участници.
Тазгодишният индекс потвърждава, че макар европейските дружества да са значими глобални участници, промишлената структура обяснява пропуските в иновациите спрямо основните конкуренти. Освен това ЕС трябва допълнително да стимулира частните инвестиции в научни изследвания и иновации, да развива ключови сектори като информационните и комуникационните технологии (ИКТ) и здравеопазването, да преодолява различията между държавите членки и да насърчава внедряването на технологии и създаването и растежа на установени в ЕС участници.
ЕС ръководи инвестициите в научноизследователска и развойна дейност в автомобилната промишленост, които заедно с ИКТ и здравеопазването стимулират растежа на научноизследователската и развойната дейност в световен мащаб.
През последното десетилетие четири сектора - софтуер, ИКТ хардуер, здравеопазване и автомобилостроене, представляват повече от три четвърти от световните инвестиции в научноизследователска и развойна дейност. Секторът на ИКТ софтуера е нараснал най-бързо в света с 10-годишен комбиниран годишен темп на растеж от 13,3 %, следван от здравеопазването (7%), ИКТ хардуера (6,9 %) и автомобилостроенето (6,3%). Инвестициите в научноизследователска и развойна дейност в областта на ИКТ и здравеопазването в момента се забавят от скока след COVID-19.
В автомобилния сектор дружествата със седалище в ЕС представляват 45,4% от световните инвестиции в научноизследователска и развойна дейност в сектора през 2023 г. и са инвестирали над два пъти повече от своите американски и японски конкуренти и повече от три пъти повече от китайските конкуренти. От друга страна инвестициите в научноизследователска и развойна дейност на дружествата за ИКТ в ЕС остават незначителни в световен мащаб, докато базираните в САЩ дружества представляват 70% от световната научноизследователска и развойна дейност в сектора, а Китай е създал значителни инвестиционни дружества за научноизследователска и развойна дейност. Компаниите от САЩ също представляват 43,3% от общата научноизследователска и развойна дейност в сектора на ИКТ хардуера, където големи участници от Република Корея и Тайван придобиват глобално значение в производството на полупроводници.
В същото време здравният сектор има най-голям брой компании в топ 2000 с 437 компании, включително по-малки биотехнологични компании. От тях 238 установени в САЩ дружества са водещи в научноизследователската и развойната дейност в областта на здравеопазването ( 52 % от общия брой в световен мащаб), докато броят на китайските дружества в сектора на здравеопазването се е увеличил от 13 на 63 за 10 години, като се е затворил за ЕС (64 фирми през 2023 г.). Глобалните инвестиции в енергийния сектор се увеличиха с 21% през 2023 г. до 23,8 милиарда евро, което надмина авиокосмическата и отбранителната промишленост и малко под химическия сектор.
Разпределени в 19 държави членки, първите 800 дружества, установени в ЕС, са инвестирали 247,7 милиарда евро в научноизследователска и развойна дейност през 2023 г., като са се увеличили с 8,7 % в сравнение с предходната година. Автомобилният сектор е начело на списъка на ЕС-800, като на него се падат 34,2 % от корпоративните инвестиции в научноизследователска и развойна дейност в ЕС, следван от сектора на здравеопазването (19,3 %), ИКТ хардуер (14 %) и ИКТ софтуер (7,8 %). Някои от дружествата от ЕС в секторите на полупроводниците, автомобилните компоненти и биотехнологиите/фармацевтиката отбелязаха извънредно увеличение на инвестициите в научноизследователска и развойна дейност, като през последното десетилетие нараснаха между два и петдесет пъти. Тези увеличения на инвестициите предполагат продължаваща диверсификация и значителен потенциал за растеж в тези области.
Сред водещите дружества в ЕС-800 има 99 малки и средни предприятия (МСП) с по-малко от 250 служители. Повечето от тях (74) са в сектора на здравеопазването и са базирани в Швеция, Франция, Дания и Германия. Френските МСП са водещи в инвестициите в научноизследователска и развойна дейност (34% от общия брой), следвани от Швеция (21,3 %) и Нидерландия (16,6%). Тези МСП са инвестирали 2,4 милиарда евро в научноизследователска и развойна дейност през 2023 г., което представлява увеличение с 3,7% в сравнение с предходната година.
„Инвестициите в научни изследвания и иновации ще определят икономиката, промишлеността и конкурентоспособността на утрешния ден. Разчитаме на приноса на европейските корпоративни лидери, за да спомогнем за преодоляване на различията в иновациите с други региони по света. Стабилните иновационни екосистеми ще стимулират нашите стартиращи предприятия и МСП и ще допринесат за нашия споделен просперитет, като се основават на стабилната ни промишлена база“, заяви Екатерина Захариева, комисар за стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите.