Сирийският президент Башар Асад се е качил на борда на самолет, който тази сутрин е отлетял от Дамаск в неизвестна посока, след като столицата беше превзета от бунтовници, предаде Ройтерс, като се позова на високопоставени представители на сирийската армия.
Асад не е правил публични изказвания, откакто преди повече от седмица бунтовническите сили превзеха град Алепо с изненадваща офанзива. Не е ясно къде е Асад в момента.
Руското външно министерство съобщи, че сирийският президент е напуснал поста си и страната, след като е дал нареждане за мирно предаване на властта. В изявлението си министерството не съобщава къде се намира Асад сега и се посочва, че Русия не е участвала в преговорите около неговото напускане.
„В резултат на преговорите между Асад и редица участници във въоръжения конфликт на територията на Сирийската арабска република той реши да подаде оставка от президентския пост и напусна страната, като даде указания за мирно предаване на властта", посочват от руското външно министерство.
Сирийски самолет е излетял от летище в Дамаск по времето, в което беше съобщено, че бунтовниците са установили контрол върху столицата, сочат данни на уебсайта Flightradar. Самолетът първоначално е летял към Средиземно море, но след това е направил рязък завой и се е насочил в обратна посока, а няколко минути по-късно е изчезнал от картата.
Агенция Ройтерс отбелязва, че не е могла да потвърди кой е бил на борда.
Двама представители на сирийската армия казаха, че има много голяма вероятност Асад да е бил убит, ако е пътувал с този самолет.
Самолетът „изчезна от радара, вероятно транспондерът е бил изключен, но според мен по-голямата вероятност е самолетът да е бил свален", заяви един от сирийските военни. Часове преди да превземат Дамаск, бунтовническите сили установиха контрол върху град Хомс и по този начин прекъснаха връзката между сирийската столица и крайбрежието, където има руски военни бази.
Единственият полет от Сирия след полунощ, който може да се види и проследи на сайта, е бил от Хомс до Обединените арабски емирства. Този самолет е излетял часове, след като бунтовниците превзеха града.
Сирийските държавни медии вчера заявиха, че Асад все още се намира в Дамаск. Оттогава те повече не са коментирали местонахождението му.
Точно преди началото на офанзивата на бунтовниците Асад беше на визита в Москва. Иранските новинарски агенции вчера публикуваха негова снимка, която по думите им е направена по време на среща между Асад и високопоставен ирански представител в Дамаск.
Бунтовническите сили напредват и в Североизточна Сирия
Успоредно с настъплението си в сирийската столица Дамаск бунтовническите сили, които предприеха внезапна офанзива срещу правителството на президента Башар Асад, напредват и в североизточната част на страната, предаде ДПА.
Бунтовниците заявиха в обръщение, излъчено по сирийската държавна телевизия, че вече са завладели някои райони на запад ключовия град Дейр аз Зор. Тази зона до неотдавна беше под контрола на сирийската армия и нейни съюзнически милиции.
Дейр аз Зор е разположен на река Ефрат, близо до границата с Ирак. През града минават важни пътища и снабдителни линии, свързващи Източна и Централна Сирия. В района се намират повечето сирийски петролни находища. Там има и американска военна база.
Понастоящем районите около Дейр аз Зор се контролират най-вече от Сирийските демократични сили, които са оглавявани от кюрдски милиции.
Градът, който в периода 2014 - 2017 г. беше крепост на терористичната групировка „Ислямска държава“, е и важен транспортен възел между Сирия и Ирак. През 2017 г. Дейр аз Зор бе отвоюван от сирийската армия с руска подкрепа.
Като в Ирак през 2003 г.
Из цяла Сирия жители на редица градове изразяват радостта си от свалянето от власт на сирийския президент Башар Асад, като демонтират негови паметници, както и паметници на покойния му баща Хафез Асад, който също беше президент на страната, предаде Франс прес.
Хафез Асад беше установил един брутален и потискащ свободите режим, преди на власт в Сирия да дойде Башар Асад, отбелязва агенцията.
В столицата десетки сирийци се събраха в центъра на града днес и събориха статуя на Хафез Асад, издигаща се там. Подобни сцени се разиграха и в Хама, Алепо, Дераа и на други места.
Хафез Асад беше начело на Сирия от 1971 г. до смъртта си през 2000 г. След това на поста го наследи Башар Асад, останал на власт 24 години. В разгара на революциите от Арабската пролет той потуши със сила мирно въстание, избухнало през 2011 г. и накрая нещата се изродиха в гражданска война, прераснала в комплексен конфликт с разнородни участници.
Кадрите от свалянето на статуите на двамата Асад напомнят на кадрите от Ирак през 2003 г., когато в различни градове бяха свалени и унищожени паметници на тогавашния иракски диктатор Саддам Хюсейн.
(БТА)