Някои държави и компании може да извлекат позитив от съперничеството между САЩ и Китай. Те ще могат да се възползват от търговия и с двете държави, както прави Индия. Въпросът е колко време ще имат, преди да им се наложи да изберат страна и дали ще станат достатъчно големи, че да могат да си позволят да не избират. Това каза Красимир Атанасов, ръководител „Търговия с акции“ в „Ди Ви Асет Мениджмънт“, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Според него икономиката на Китай ще се повлияе от бъдещите действия на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, но е важно и какви стимули ще продължи да дава китайската държава.
„Ситуацията с Китай ще бъде задълбочена от гледна точка на митата. Нещо, което обединява републиканци и демократи, е съперничеството с Китай. Банките и инвестиционните компании ще бъдат облагодетелствани от тарифите, дерегулацията и повишения добив на петрол. На този етап обаче това са само обещания и е много важно да видим какво ще стане следващата година“, каза той.
По думите му и в Европа се наблюдава микс от негативни събития – лошо представяне на икономиката и големи въпросителни за германския икономически модел. От тази гледна точка на Европа ѝ предстоят важни решения, смята Атанасов.
„С голям интерес бих следил това дали Германия ще „отвори кесията“. Тя е от малкото държави в Европа, които могат да си го позволят, имат ресурс за това и това би могло да върне доста позитиви от гледна точка на акциите в Европа“, каза той.
По думите му Доналд Тръмп по-скоро не се готви за валутни войни. Според него напоследък се прокрадва възможността да се направи ново съглашение, подобно на това от 1985 г. в хотел „Плаза“, когато големите държави се събират с решение доларът да бъде девалвиран.
Атанасов коментира и номинацията на Скот Бесент за финансов министър на Щатите, който според него е наясно и с пазарите, и с политиката. Говори се и за неговата система 3-3-3, в която се предвижда 3% ръст на икономиката, дефицит от 3% и 3 млн. барела петрол на ден в Америка, посочи още Атанасов.
„Дефицитът на САЩ е 6%. Ако Тръмп изпълни предизборните си обещания, този дефицит ще нарасне“, отбеляза Красимир Атанасов. Това е в противоречие с възгледите на Скот Бесент.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.