Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва успя да наложи вижданията си по три основни точки – данъци, климат и бедност, на срещата на върха на Г-20. През последните години той утвърди Бразилия като лидер на Глобалния юг със силни позиции при социалната справедливост и устойчивото развитие. Този коментар в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria направи Стоил Цицелков, политически анализатор и наблюдател на изборите в Южна Америка.
По думите му по този начин на срещата на Г-20 Бразилия използва тази възможност, за да утвърди своята позиция на световната сцена.
Въпреки че срещата беше определена от някои медии като една от най-дезорганизираните, Цицелков посочи, че това не се е отразило на имиджа на бразилския президент, който се смята за „силен говорител на Глобалния юг“. И напомни, че той има водеща роля и при провеждане на Генералната асамблея на ООН.
„Срещата на върха на Г-20 остана в сянката на избора на Донлад Тръмп. Нямаше такъв медиен отзвук, а местните медии и власти отделиха много повече внимание на посещението и двустранната среща на представители на властите в Бразилия с президента на Китай Си Дзинпин в Рио де Жанейро. На нея китайският лидер е обявил, че той „единствен вярва в истинското многостранно сътрудничество““, но Цицелков смята, че такива изказвания трябва да се разглеждат в контекста на близките отношенията между Китай и Бразилия като членове на БРИКС.
Той прогнозира, че влиянието на избора на Тръмп ще се отрази върху Бразилия и посочи, че „Лула рядко нарушава своята дипломатичност, но подкрепи открито Харис“.
Политическият коментатор смята, че търкания между Лула и новия американски президент може да се проявят в Амазонския фонд и очакваните 500 млн. долара от САЩ, като въпросът е дали Тръмп ще отдели този половин милиард за опазването на Амазонската дъждовна гора.
Според Цицелков важното за Бразилия при новия мандат на Тръмп са споразуменията със САЩ за достъп и добив на ключови материали и как те ще бъдат предоговорени. По думите му за останалите държави в Латинска Америка отношенията с Тръмп ще зависят от политическия цвят на лидерите там, като „тези вдясно ще са по-облагодетелствани“.
Той допусна, че политиката за долара на Тръмп ще навреди на всички държави. „Всички държави по-скоро ще загубят, ако Тръмп засили долара. Техните икономики са силно доларизирани. Един силен долар ще направи тамошната продукция непродаваема на международния пазар и това са едни рискове, за които много държави не са подготвени“, отбеляза политическият коментатор.
Как ще се отрази бъдещата протекционистична политика на Тръмп в отношенията с латиноамериканските държави? Ще има ли промяна на политическото управление в Еквадор? Кой е най-популярният политик в Чили? Защо Конституционният съд в Боливия промени Конституцията заради бившия президент Ево Моралес?
Целия коментар вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.