fallback

Само Тръмп ли може да разреши конфликта между Русия и Украйна

ЕС губи геополитическата си тежест, като не прекрачва червени линии, посочи Ивайло Иванов от Съюз на офицерите от резерва "Атлантик"

17:05 | 21.11.24 г. 9

Повечето геополитически играчи чакат да започне мандата на републиканеца Доналд Тръмп, за да вземат решения за Украйна. Сегашната администрация дава положителен сигнал, че я подкрепя и прави всичко възможно страната да подобри позициите си. Този коментар в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria направи Ивайло Иванов от Съюз на офицерите от резерва „Атлантик“.

„Проблемът е, че често Западът, подкрепящ Украйна, закъснява с помощта си, като се губят максималните ползи от нея“, смята той.

Според него ударите, които Украйна нанесе по руски цели със западно оръжие, трябва да подобрят позициите ѝ във войната. По думите му разрешението за използване на далекобойни оръжия, което САЩ предостави на Украйна, показва, че Западът има червени линии, въпреки че не винаги ги показваше в конфликта.

„В случая участието на севернокорейските войски бе прекачване на такава линия“, даде пример Ивайло Иванов. Той посочи, че въпреки гръмките си обещания за намиране на решение, Доналд Тръмп ще има тежка задача да накара воюващите страни да седнат на масата за преговори, и прогнозира, че ако това се случи, процесът по мирния договор ще е изключително дълъг.

„Участието на войниците на Северна Корея и ударите по украинската енергийна инфраструктура са причината за одобрението за използване на западно оръжие по руски цели“, заяви Иванов. И добави, че тези събития можеше да бъдат предотвратени, ако Европа заемаше по-твърда позиция при руските атаки.

Иванов е на мнение, че ако Европа иска да запази тежестта си в геополитически аспект, то трябва да покаже по-сериозен отговор спрямо севернокорейската намеса във войната.

„Като не отговорихме на тази ескалация – защо Северна Корея да не изпрати 100 или 200 хиляди (войници)“, риторично попита той, припомнявайки, че от своя страна Южна Корея заяви, че е готова да предостави оръжия и муниции на Украйна, ако северната ѝ съседка не изтегли войските си.

Ивайло Иванов обясни, че вероятно Южна Корея чака да види категоричната позиция на Тръмп по въпроса, преди да предприеме сериозен ход.

Той предупреди, че съществува опасението, че Тръмп може да ограничи подкрепата за Украйна, което би поставило воюващата страна в лошо положение и това повдига въпроса дали Европа може да компенсира тази липса.

Защо прибалтийските страни и Дания отделят най-много от брутния си вътрешен продукт за помощ към Киев? Ще може ли Европа да компенсира финансовата подкрепа на САЩ? Какви ще са последствията след решението да използване на далекобойни ракети? Може ли ЕС да предостави еквивалентна военна техника на Украйна?

Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:03 | 21.11.24 г.
fallback
Още от Свят виж още