fallback

Ще съвпаднат ли вижданията на Тръмп и Фед за ниски лихви?

Как ще се отрази политиката на новия стар президент на световната търговия, коментира Петко Вълков

16:50 | 07.11.24 г.

Бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп ще разчита на ниски лихви и по-слаб долар, за да стимулира растежа на компаниите и износа. Този коментар в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria направи Петко Вълков, началник управление "Трежъри" в Българската банка за развитие. 

Той припомни, че по време на предишния му мандат и предизборната му кампания се видя, че Тръмп има желание да оказва натиск върху решенията на Федералния резерв.

„Очакванията са, че Фед ще успее да понижи краткосрочните лихви, докато дългосрочните (7-, 10- и 30-годишните) ще се повишат – нещо, което наблюдаваме в последния един месец. Въпреки че сме в политика на понижение на лихвите, то десетгодишните лихви по американския дълг растат и сблъсъците на бюджетната политика на САЩ и политиката на Фед води до нормализиране на лихвената крива – по-ниски лихви в късата част и по-високи в дълговата част. Но това крие рискът краткосрочните лихви да не бъдат чак толкова ниски, колкото Тръмп желае“, прогнозира финансистът.

Що се отнася до икономическата политика на Тръмп, Вълков очаква разнопосочни сигнали. „Един от най-големите поддръжници на Тръмп през кампанията бе милиардерът Илон Мъск. Това обаче е противоречиво, тъй като републиканецът е един от най-големите опоненти на зелените технологии и по-специално електромобилите, като се очаква в стъпването си в длъжност той да отмени инициативите на сегашния президент Джо Байдън за финансиране на сектора на ВЕИ“, обясни финансистът.

Той очаква следващата администрация да продължи плановете за обновяване на инфраструктурата в северноамериканската страна, което, според него, ще се отрази положително на представянето на акциите на компаниите в сектора.

По думите му, предприятията в сектора на отбраната също се очаква да се представят добре под управлението на Тръмп, заради амбициите му да накара членките на НАТО да плащат повече за отбрана. „Републиканецът не е най-големият привърженик на технологичния сектор, но няма да спре големите придобивания и сливания, за разлика от администрацията на Байдън“, смята Петко Вълков.

Той посочи, че изборът на Тръмп ще повлияе на световната търговия и негативно на суровинните пазари и отбеляза, че секторът на суровините вече показва негативна реакция на новината за следващия президент на САЩ, заради обещанията за по-големи мита.

„Ако Доналд Тръмп даде зелена светлина на Израел да обстрелва петролна инфраструктура в Иран, то това би се отразило на цената на петрола. Докато за войната в Украйна бившият президент даде големи обещания, свързани с намирането на решение, ако бъде избран“, обясни Вълков.

Той е убеден, че подходът към политиката, който Тръмп заемаше по време на предния му мандат – правене на сделки – ще се запази. И добави, че този път републиканецът влиза по-подготвен в това начинание и ще взема по-решителни и предварително премислени стъпки.

„Победата му обаче повдига въпроси за Европа, като тя идва в момент, в който икономиката на еврозоната е в лошо положение и в дългосрочен план евентуална търговска война, използвайки високи мита, ще е неблагоприятна за Стария континент.

Как реагираха пазарите на победата на Тръмп? Какво да очакваме от политическата среща на Фед? Кой ще стане финансов министър на САЩ? Готова ли е Европа за „Електрошокът на Тръмп“?

Материалът не е препоръка за вземане на инвестиционно решение!

Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:50 | 07.11.24 г.
fallback
Още от Свят виж още