Най-смъртоносните наводнения в Испания за последните десетилетия показват колко неподготвена е Европа за промените в климата, пише Politico. Изданието отбелязва, че третият по големина град - Валенсия, е "ударен" от интензивни валежи - на места за 8 часа се изливат количествата за една година. В същото време предупрежденията за извънредно положение са започнали да идват едва след като водите са започнали да се повишават и ситуацията вече е била съществено влошена.
Към този момент испанските медии съобщават за поне 95 жертви от наводненията, обхванали широки райони по средиземноморското крайбрежие на Испания - от Каталуня до Андалусия. Пострадалите дори не са могли да сигнализират, защото комуникациите са се сринали. Опасенията са, че това още не е крайният брой, защото местните власти не могат да обобщят данните за изчезналите хора.
Щом има толкова жертви, нещо не е направено както трябва, казва Хана Клок, професор по хидрология в Университета в Рединг. Експертът посочва, че е имало данни и информация за предстоящи обилни валежи, които обаче не са стигнали до хората. В последните седмици и други европейски държави са били засегнати от наводнения, а в последните години подобни тежки климатични събития имаше в Германия и в Гърция, напомня още Politico.
На този етап учените коментират, че причината има много общо с климатичните промени. Температурата на водите на Средиземно море удари рекорди през август. Сега със застудяването преди предстоящата зима, има изпарения, които създават условия за бури и, съответно - обилни валежи. Явлението е познато в Испания под името дана, но сега ефектът е много по-силен заради необичайно високите температури на морската вода.
Сред причините за тежките последици е и неконтролираното разрастване на Валенсия в последните години.Това е един от най-бързо развиващите се региони в Испания.Сега асфалтираните пътища са изиграли ролята на канали и бързо са "отвели" водите, но извън леглата на реките.
Наводненията в Испания се случиха точно преди председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен да представи доклад как ЕС реагира на кризи - от войни до природни бедствия. В началото на своята реч тя обеща подкрепа за Мадрид, но и подчерта: "Подготовката трябва да се превърне в част от логиката на нашите действия".
Фон дер Лайен поиска от Брюксел да разработи план за действие за по-добра защита от природните бедствия, свързани с климатичните промени.