fallback

Как победа на Тръмп ще се отрази на европейските бизнеси

ЕС е основен търговски партньор на северноамериканската страна, посочи Климент Робев, пазарен анализатор "Елана Трейдинг"

18:30 | 29.10.24 г. 2

Евентуална победа на Доналд Тръмп и налагане на мита срещу ЕС е притеснителен сценарий за европейските бизнеси. Това коментира Климент Робев, пазарен анализатор "Елана Трейдинг", в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria. 

Митата са ключова тема, по която републиканецът заема твърда позиция, като твърди, че ще наложи мита в размер на 10-20% за всички, търгуващи със САЩ, а за основният конкурент Китай той планира между 60-100% вносни мита.

„Тръмп би спазил обещанието си за налагане на мита за всички, което ще се отрази пряко и на европейските бизнеси, тъй като ЕС е основен търговски партньор на северноамериканската страна“, посочи анализаторът.

„Има изчисления, свързани с това, че ако наложи мита от 10%, това ще се отрази със спад на БВП на еврозоната от около 1%. Търговският оборот между САЩ и Европа на годишна база възлиза приблизително на 1 трилион евро. От тази гледна точка би следвало европейският бизнес да е леко притеснен – най-вече секторите, които се занимават с продажба на химикали, автомоб или или различни индустриални машини. Може да бъдат засегнати големите европейски икономики, но първо трябва да видим дали Тръмп ще стане президент и как ще се развият нещата“, отберяза Робев.

По думите му в краткосрочен план Уолстрийт може да бъде притеснен за развитието на изборите в САЩ на 5 ноември, тъй като Белият дом и Конгресът разполагат с голям инструментариум, с който да влияят на икономиката на страната. Проучванията сочат, че икономиката е водещ приоритет за избирателите, когато вземат решение, а кандидатите Камала Харис и Доналд Тръмп имат различни възгледи за нея, въпреки че се срещат и точки на препокритиe. 

И двамата кандидати са привърженици на реиндустриализацията на щатската икономика, като се стимулира родното производство, както и насърчаването на средната класа. Разликите обаче идват в начина, по който двамата биха изпълнили тези цели. Тръмп е привърженик на по-ниските корпоративни данъци, като обещава предприятията да бъдат облагани между 15 и 25%. Харис от своя страна цели да повиши данъкa на печалбите на фирмите до 28%, тъй като това ще доведе до захранване на хазната, с което може да се стимулира средната класа чрез различни социални програми, стана ясно от разговора.

Зеленият преход е сферата, за която кандидатът на демократите и действащ вицепрезидент се застъпва усилено. Тя иска да ускори процеса, като насърчи инвестициите в алтернативни и чисти форми на енергия. Докато Тръмп се придържа към подкрепата за петролния сектор.

Справянето с нарастващия дълг е изключително важна тема за американците, която обаче не бива адресирана и от двамата кандидати. Гостът смята, че бъдещият президент на САЩ ще има и основна роля за бъдещето на долара.

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:12 | 29.10.24 г.
fallback
Още от Свят виж още