Хасан Насралла, който според Израел е убит при удар в южната част на Бейрут, превърна групировката "Хизбула" в една от най-мощните паравоенни сили в Близкия изток. Смъртта му нанася съкрушителен удар на групировката, която още се съвзема от унижението, причинено от цялостното проникване в комуникационната ѝ мрежа, и подсказва, че един от най-страховитите врагове на Израел е дълбоко ранен.
Един от основателите на групировката, създадена преди четири десетилетия с помощта на Иран, Насралла се издига до върха на "Хизбула" през 1992 г. Той заменя своя предшественик и наставник Абас Мусави на поста генерален секретар на "Хизбула", след като той е убит при удар на израелски хеликоптер.
Роден в семейството на бакалин и съпругата му в Бейрут през август 1960 г., Насралла прекарва ранното си юношество под сянката на гражданската война в Ливан.
Семейството му е принудено да напусне столицата, когато боевете избухват през 1975 г., и се премества на юг в село близо до крайбрежния град Тир.
Една година по-късно Насралла заминава за Ирак, за да учи в шиитска семинария. Но бързо е изгонен по време на преследването на шиитските мюсюлмани при репресивния режим на иракския президент Саддам Хюсеин - връща се в Ливан, за да учи при своя учител Мусави.
Когато Израел нахлува в Ливан през 1982 г., Насралла събира група бойци, които да се противопоставят на окупацията и се превръщат в "Хизбула".
През същата година израелските сили завземат почти половината от територията на Ливан и са отговорни за убийството на най-малко 17 хил. души, според доклади и израелско разследване на клане в бежански лагер в Бейрут.
Трансформация на "Хизбула"
Известен с пламенните си речи, лидерът ръководи трансформацията на "Хизбула" от група бойци през 80-те години на миналия век до организация, която през 2000 г. организира съгласувана кампания за прогонване на израелската окупация.
Под ръководството на Насралла ливанската бойна група се превръща в регионална бойна сила. Той ръководи нарастването на силите на "Хизбула" - смята се, че бойците и резервистите ѝ наброяват 100 хил. души - както и разпространението на арсенала ѝ, който разполага с ракети с голям, среден и малък обсег и безпилотни самолети.
Насралла командва предани последователи от стотици хиляди предимно шиитски мюсюлмани - в Ливан, Ирак, Сирия и Йемен. Влиянието му в подкрепяната от Иран т.нар. ос на съпротивата нарасна експоненциално, след като през 2020 г. САЩ убиха иранския висш генерал Касем Солеймани, архитект на общорегионалната ос.
"Хизбула" е най-силно въоръжената недържавна групировка в региона - и е най-доминиращата политическа сила в обхванатия от криза Ливан. Голяма част от западния свят счита "Хизбула" за терористична организация.
Дни преди да бъде убит, Насралла се зарече да продължи да нанася удари по израелските позиции, докато не приключи израелската офанзива в Газа. „Казвам ясно: независимо от жертвите, последствията или бъдещите възможности, съпротивата в Ливан няма да спре да подкрепя Газа“, заяви той в реч на 19 септември.
Опасенията от всеобхватна война достигнаха своя връх по-рано този месец, след като Израел отприщи вълна от смъртоносни експлозии в Ливан, насочени срещу бойци на "Хизбула". Много от загиналите бяха цивилни минувачи.
В дните след това стотици хиляди хора в Ливан бяха принудени да напуснат домовете си заради израелски атаки. По данни на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси от 7 октомври насам в Ливан са загинали общо над 1500 цивилни граждани, а над 200 хил. души са били разселени. Според ливански официални лица истинският брой на разселените лица е около половин милион.
Защитниците на правата на човека остро осъдиха насилието - включително генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, който предупреди, че Ливан преживява най-кървавия си период "от едно поколение насам“ и призова Израел и Хизбула да „спрат убийствата и разрушенията".
Източник: БГНЕС