Смъртоносните наводнения, които доведоха до разрушения в Централна и Източна Европа, ще генерират едни от най-големите регионални загуби за застрахователите, включително Powszechny Zaklad Ubezpieczen, Vienna Insurance Group и UNIQA Insurance Group, пише Bloomberg.
Застрахователните загуби от наводененията в Централна Европа вероятно ще достигнат от 2 млрд. до 3 млрд. евро, изчислява глобалния застрахователен брокер Gallaher Re. Това би се конкурирало с цената на катастрофалните наводнения от 1997, 2002 и 2013 г., показват данни на Bloomberg Intelligence. Други застрахователи, които са изложени на риск, са Generali и Alianz.
Австрийските застрахователи очакват исковете за щети да достигнат рекордните 600 млн. до 700 млн. евро, като щетите имат потенциала да достигнат 1 млрд. евро, заяви Австрийската асоциация на застрахователите. Wiener Staedtische, подразделение на VIG и вторият по големина застраховател в Австрия по общи премии, очаква до 100 милиона евро искове, свързани с неотдавнашните наводнения и бури. Това е най-големият иск в историята на компанията, свързан природно бедствие.
Индустрията е изправена пред нарастващо ниво искове за катастрофи от вторични опасности, голяма част от които могат да бъдат свързани с изменението на климата. „Презастрахователите повишиха цените миналата година, в резултат на което по-голям дял от тези загуби сега се поемат от първичните застрахователи, а това вероятно ще е тенденция, която ще продължи“, коментира старши анализаторът на Bloomberg Intelligence Чарлс Греъм.
UNIQA и VIG имат най-голяма експозиция предвид водещите си позиции в Австрия, докато PZU има доминиращ дял в Полша. Засегнатите от наводненията държави формират 80% и повече от приходите от общо застраховане и в трите компании. Жилищните застраховки срещу наводнения са по-често срещани в Австрия и Чехия, отколкото в Полша, което вероятно изкривява изплащанията по държави, посочва Bloomberg Intelligence.
Бурята Борис доведе до период на почти непрекъснати валежи над голяма част от Чехия, Австрия, Югозападна Полша и Източна Словакия през 12-15 септември, оставяйки големи площи под вода. Властите в региона предприеха спешни мерки и се подготвиха да похарчат стотици милиони евро за почистването. Водните нива остават повишени.
Тъй като наводненията все още не са достигнали своя връх, ще мине известно време, преди да има твърда сума за размера на загубите, коментира Греъм.