Руски официални представители заявиха, че са свалили най-малко 15 дрона около Москва през нощта във вълна от атаки, при които са подпалени жилищни сгради, една жена е загинала, а над 30 полета в столицата е трябвало да бъдат отменени, предава Ройтерс.
Над 60 дрона са били свалени и над югозападната руска Брянска област, която граничи с Украйна, както и в Липецка област в Южна Русия, съобщиха губернаторите на областите. Те не съобщават за жертви и щети.
Местната индустрия с дронове на Украйна расте бързо и Киев засилва атаките си с дронове срещу руска енергийна, военна и транспортна инфраструктура.
Кметът на Москва Сергей Собянин заяви в приложението „Телеграм“, че най-малко 15 дрона са били свалени около Москва, като екипи на Спешна помощ са били изпратени на редица обекти в областта и близо до летище „Жуково“ и в Домодедовска област, където се намира едно от най-големите летища в руската столица.
Руската осведомителна агенция РИА „Новости“ съобщи, че летищата „Домодедово“ и „Жуково“ са били затворени за въздушен трафик след отмяната на над 30 местни и международни полета там и на други летища, които обслужват Москва.
При атаките с дронове през нощта са нанесени щети на най-малко две високи жилищни сгради в Раменское, Московска област, при което няколко апартамента са били подпалени, съобщи губернаторът на областта Андрей Воробьов в „Телеграм“.
46-годишна жена е загинала, а трима души са били ранени в Раменское, каза Воробьов. Той допълни, че 43 души са били евакуирани в центрове за временно настаняване.
Град Раменское, на около 50 км югоизточно от Кремъл, има население от четвърт милион души, сочат официални данни.
В руските канали „ШОТ“ и „База Телеграм“, които са близки до службите за сигурност на Русия, бяха публикувани видеа с многоетажна жилищна сграда, от която излизаха пламъци. В тях се съобщава, че пет апартамента са били унищожени при атаката с дронове в Раменское.
Властите в Тулска област, която граничи с Московска област на север, съобщиха, че отломки от дрон са паднали върху склад за горива, но „технологичният процес“ на обекта не е засегнат.
Атаките във вторник следват вълната от дронове, изстреляни от Украйна в началото на септември, които са насочени основно към енергийни и електропреносни обекти на Русия.
Те се извършват в момент, когато войната се намира на важен кръстопът, като Русия продължава офанзивата си в Източна Украйна и в същото време все още не може да отблъсне силите на Киев, които проникнаха през западната граница в изненадващо нашествие през август.
Руските власти често не дават пълна картина на щетите, нанесени при украинските нападения.
Украйна настоява да получи разрешение от САЩ да използва по-мощни оръжия, доставени от Запада, за да нанесе по-големи щети в Русия и да намали възможностите на Москва да продължи атаките си срещу Украйна.
Байдън изпрати в Конгреса стратегическия доклад за Украйна
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън изпрати в Конгреса класифициран доклад относно стратегията си за войната в Украйна, съобщиха трима запознати източници. Това се случва месеци след крайния срок през юни, предвиден в законопроекта за помощта за страната на стойност милиарди долари, който конгресмените приеха през април.
Съветник в Конгреса съобщи, че дългоочакваният доклад е стигнал до членовете на Конгреса в понеделник и те все още не са имали възможността да го прегледат. Други двама източници, пожелали да останат анонимни, тъй като нямат право да обсъждат класифициран въпрос, потвърдиха, че докладът е бил изпратен.
Конгресът прие да предостави помощ и военна подкрепа за Украйна и съюзнически страни на стойност 175 млрд. долара в продължаващото вече две години и половина пълномащабно нашествие на Русия.
След месеци на забавяне контролираната от републиканците Камара на представителите прие законопроект за допълнителна помощ на стойност 95 млрд. долара, който включва финансиране за Украйна на стойност 61 млрд. долара, както и милиарди за Израел, цивилни в конфликти зони в цял свят и за „противопоставяне на комунистически Китай“ в Индо-Тихоокеанския регион.
Като част от законопроекта Конгресът поиска от администрацията на Байдън да внесе подробна стратегия за Украйна до началото на юни.
Подкрепата на американския президент за Украйна се споделя от демократите и много републиканци в Конгреса. Но някои републиканци критикуваха администрацията му, че ограничава начина, по който Украйна може да използва американско оборудване, например като отказва доставянето на оръжия, които може да поразяват цели дълбоко в Русия.
Вашингтон ограничава използването на оръжията заради ограниченото предлагане на ракети, липсата на основания за използването им, тъй като повечето руски самолети са извън обхват, и от страх, че това може да доведе до ескалация на конфликта.
Седмици след изтичането на крайния срок за доклада някои членове на Конгреса заявиха, че са притеснени и ще обмислят да блокират допълнително финансиране.
В комюнике, изпратено до Ройтерс в края на август относно доклада, сенатор Джим Риш, виден републиканец в Комисията по външна политика на Сената, заяви, че подкрепя помощта за Украйна, но допълни, че тя не бива да бъде толкова сляпа.
„От първите дни на войната на (руския президент Владимир) Путин в Украйна искаме от администрацията на Байдън и Харис да представят стратегия за това как САЩ и нашите съюзници могат да помогнат на Украйна да я спечели“, заяви Риш.
„Когато те не отговориха на исканията ни, наредихме чрез закон такава стратегия да бъде изпратена на Конгреса, но крайният срок изтече без отговор. Президентът Байдън и вицепрезидентът Камала Харис дължат стратегия не само на нас, а и на американския народ и тяхното пренебрежение показва, че нямат такава или се страхуват да я споделят“, допълни той.
Украйна повика ирански дипломат заради възможно снабдяване на Русия с ракети от Техеран
Украинското външно министерство съобщи, че е повикало високопоставен ирански дипломат, за да предупреди за „опустошителните и непоправими последици“ за двустранните отношения, ако съобщенията, че Техеран снабдява Русия с балистични ракети са верни.
Високопоставен ирански представител отрече съобщенията в понеделник и ги определи като „психологическа война“. Говорител на ЕС определи информацията като „достоверна“.
CNN и Wall Street Journal съобщиха миналата седмица, като се позоваха на неназовани източници, че Иран е предоставил балистични ракети с малък обсег на Русия.
Украинското външно министерство заяви в „Телеграм“, че е повикало иранския шарже д’афер Шахриар Амузегар и го е предупредило в „остра форма“ за последиците за отношенията, ако доставката на ракети бъде потвърдена.
По-рано бригаден генерал Фазлоах Нозари, високопоставен командир на иранските Революционни гвардейци, заяви пред иранска осведомителна агенция, че „никакви ракети не са изпращани на Русия и това твърдение е част от психологическа война“. „Иран не подкрепя нито една страна в конфликта между Украйна и Русия“, допълни той.
„Имаме достоверна информация, предоставена от съюзници, за доставката на ирански балистични ракети на Русия“, реагира говорителят на ЕС по въпросите на външната политика Петер Стано. Той допълни, че ако бъде потвърдена, „доставката ще съставлява значителна ескалация в иранската подкрепа за незаконната агресивна война на Русия срещу Украйна“.
Друг европейски представител, пожелал да остане анонимен, заяви, че САЩ са споделили със съюзниците си информация за предполагаемото изпращане на балистични ракети от Техеран и скоро тя вероятно ще стане публична.
„Не мога да потвърдя съобщенията, че е имало такава доставка“, каза говорителят на Белия дом Джон Кърби във Вашингтон. Подобен сценарий би имал опустошителни последици както за Украйна, така и за Близкия изток, допълни той.
„Иран е наш важен партньор, ние развиваме търговските и икономическите си отношения, развиваме сътрудничеството и диалога си във всички възможни области, включително най-чувствителните“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Миналата седмица Украйна заяви, че задълбочаването на военното сътрудничество между Техеран и Москва е заплаха за Украйна, Европа и Близкия изток и призова международната общност да засили натиска върху Иран и Русия.